Wsparcie wojskowe dla Ukrainy, kolejne sankcje na Rosję oraz relacje dwustronne były przedmiotem środowej rozmowy szefów MSZ Polski i Ukrainy Zbigniewa Raua i Dmytro Kułeby - poinformowało polskie MSZ. Kułeba podziękował Polsce za inicjatywę dotyczącą czołgów Leopard 2.
Kułeba podziękował Polsce
Minister Zbigniew Rau odbył dziś rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Głównymi kwestiami poruszonymi podczas rozmowy były polsko-ukraińskie relacje dwustronne, wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz kolejne sankcje na Rosję
— przekazało MSZ na Twitterze.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Również Kułeba poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z ministrem Zbigniewem Rauem.
Podziękowałem Polsce, która jako pierwsza publicznie ogłosiła dostawę (czołgów) Leopard 2, przyczyniając się w ten sposób do powstania koalicji (na rzecz przekazania) czołgów. Przed nami nowe zadania: myśliwce zachodniego typu, sankcje, realizacja Formuły Pokoju
— podkreślił ukraiński dyplomata.
Stale współpracujemy z naszymi polskimi partnerami nad rozwojem łączności między Ukrainą a Polską. Dzisiaj szczegółowo omówiliśmy sposoby rozbudowy i ułatwienia pasażerskich i towarowych połączeń kolejowych między naszymi krajami
— dodał Kułeba.
„Decyzja dobra, długo wyczekiwana”
Decyzja dobra, długo wyczekiwana, długo przeciągana, ale cieszymy się, że na pewno poprze starania Ukrainy, społeczeństwa ukraińskiego o strategiczne zwycięstwo - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau odnosząc się do decyzji Niemiec o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.
Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2; w pierwszym etapie Niemcy chcą przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef MSZ ocenił zapowiedź niemieckiego rządu.
Decyzja dobra, długo wyczekiwana, długo przeciągana, ale cieszymy się, że na pewno poprze starania Ukrainy, społeczeństwa ukraińskiego o strategiczne zwycięstwo, a będzie to zwycięstwo całego wolnego świata, więc warto być razem
— powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kijów zadowolony z decyzji ws. Leopardów. „Czyli koalicja czołgowa się uformowała”; „Jestem szczerze wdzięczny kanclerzowi”
Zielone światło dla Leopardów
Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2; w pierwszym etapie Niemcy chcą przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przełomowa decyzja Niemiec! Berlin dostarczy Ukrainie czołgi. Zezwoli również partnerom na dostarczenie Leopardów z własnych zapasów
11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 czołgów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, „przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa”.
W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.
Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/631606-kuleba-w-rozmowie-z-rau-podziekowal-polsce