Niemcy pozostają jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych - oświadczył w czwartek w Berlinie minister obrony USA Lloyd Austin na konferencji prasowej w trakcie pierwszego spotkania ze swoim nowo powołanym niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem.
CZYTAJ TAKŻE:
— wGospodarce: Zachód zmusi Rosję do wycofania się?
— wGospodarce: Europarlament wzywa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2
Sprzęt z zasobów Bundeswehry dla Ukrainy
Chciałbym podziękować rządowi Niemiec za wszystko to, co zrobił, aby wesprzeć ukraińską obronę w obliczu rosyjskiej inwazji
— zadeklarował minister obrony USA Lloyd Austin.
Pistorius, zaprzysiężony kilka godzin wcześniej, zapewnił, że RFN jest gotowa udzielać dalszej pomocy Ukrainie, a Niemcy stoją ramię w ramię ze swoimi sojusznikami.
Razem z naszymi partnerami będziemy dalej wspierać Ukrainę w jej walce o wolność, niepodległość i suwerenność
— oświadczył Pistorius.
Minister zapewnił w czwartek, po odebraniu nominacji, że jego resort jak najszybciej zajmie się kwestią przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego z zasobów Bundeswehry.
Abramsy za Leopardy
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Waszyngton i Berlin czekają rozmowy dotyczące decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów, aby pomóc jej w wojnie z Rosją. Decyzja Berlina o wysłaniu do Kijowa czołgów Leopard jest zależna od tego, czy Amerykanie przekażą Ukrainie swoje czołgi M1 Abrams, jak zapewnia strona niemiecka.
W piątek, w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech zaplanowano spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków
— ocenił Reuters.
rdm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/630754-szef-pentagonu-w-niemczech-leopardy-trafia-do-kijowa