Kilkanaście dni temu niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powtórzyła w Lizbonie główne założenia „planu Scholza”, którego sednem jest formalne przekształcenie Unii Europejskiej w niemiecko-francuskie imperium.
W Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie -
— mówiła Baerbock, dodając, że „głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych dla nas wszystkich rezultatów”.
Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania -
— podkreśliła.
Likwidacja prawa weta, już dziś mocno ograniczonego, spowodowałaby, że mniejsze bądź osamotnione państwa członkowskie nie miałyby żadnych możliwości powstrzymania decyzji dla siebie niekorzystnych. Z kolei najsilniejsi członkowie Unii - zwłaszcza Niemcy i Francja - mogliby bez przeszkód narzucać swoją politykę całej Unii.
Co o tym sądzą Polacy? Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, postulat likwidacji weta budzi duży sprzeciw badanych.
Przeciwko rezygnacji z weta opowiada się 44 proc. respondentów.
14 proc. poparłoby takie zmiany.
Aż 42 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Z naszego badania wynika także, że ponad 2/3 badanych - aż 68 proc. - słabo orientuje się w tej kwestii.
Z pewnością ani Berlin, ani Bruksela, nie zrezygnują z planów zwiększenia swojej władzy. W relacjach z Unią czekają nas dramatyczne przeciążenia i bardzo trudne wybory.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 6 do 9 stycznia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1056 osób.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/630517-nasz-sondaz-rezygnacja-z-weta-w-unii-polacy-sa-przeciw