Dom Polski (Polish House) w Davos, czyli narodowy pawilon położony w centrum szwajcarskiego kurortu, rozpoczyna we wtorek spotkania podczas dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego. Oficjalnego otwarcia Domu Polskiego dokonał w tym roku wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
W kilku panelach dyskusyjnych trwających do czwartku wystąpi ponad 30 polskich i zagranicznych polityków, ekspertów, przedstawicieli dużych firm i banków oraz dziennikarzy, którzy będą rozmawiali między innymi o zrównoważonym rozwoju, gospodarce cyfrowej, bezpieczeństwie i globalnym kryzysie.
Dwa panele będą poświęcone również sytuacji w krajach sąsiednich: odbudowie Ukrainy oraz perspektywom Białorusi.
Podczas debat w Domu Polskim wystąpią między innymi minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn oraz stały przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski.
Dom Polski w Davos, usytuowany przy ulicy Promenade, został otwarty w styczniu 2019 roku przez prezydenta Andrzej Dudę, który w tym roku również uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym, odbywającym się co roku w szwajcarskim kurorcie. Polish House ma być przestrzenią promującą polski biznes oraz polskie inwestycje.
Na zakończenie programu w czwartek w Polskim Domu odbędzie się promująca nasz kraj „Polish Night” z udziałem prezydenta Dudy.
CZYTAJ TAKŻE:
„Polska jest dobrym krajem do inwestowania”
To już czwarty raz, kiedy Polski Dom i polskie firmy są tak mocno obecne na Forum Ekonomicznym w Davos - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas otwarcia Polish House w Davos. Polskie firmy są atrakcyjne dla zagranicznego biznesu - dodał.
Wicepremier Sasin oficjalnie we wtorek w Davos otworzył Polish House, gdzie w trakcie tegorocznego forum mają się odbywać przygotowane przez Polskę najważniejsze debaty oraz spotkania.
To już czwarty Polski Dom na forum w Davos. Czwarty raz na Forum Ekonomicznym tak mocno obecne są polskie firmy
— powiedział Sasin.
Jak wskazał, w tym roku otwarcie Polish House odbywa się w szczególnym momencie; „te okoliczności są szczególne, ale szczególnie trudne”.
Praktycznie od trzech lat Europa i świat tkwią w nieustających kryzysach, które następują po sobie. Najpierw kryzys pandemiczny, który tak mocno dotknął gospodarkę światową, potem jeszcze wyprzedzający wojnę na Ukrainie kryzys energetyczny o niespotykanej w historii skali. A następnie agresja rosyjska na Ukrainę, obnażająca całemu światu charakter rosyjskiego reżimu
— tłumaczył wicepremier.
Sasin wskazał, że w tym roku w Polish House będą poruszane dwa przewodnie tematy.
Pierwszy z nich to wojna na Ukrainie i to, jak odpowiadać na tę wojnę, na te wyzwania i jak wybiegać w przyszłość, jak myśleć o tym, że wojna nie jest wieczna, że po wojnie na szczęście zawsze przychodzi pokój
— powiedział. Jak dodał, w tym kontekście rozmowy mają dotyczyć również planów odbudowy Ukrainy.
Drugie wielkie wyzwanie, które stoi przed światem, Europą, ale w ogromnym zakresie stoi przed Polską, to transformacja energetyczna
— podkreślił szef MAP.
Jak zaznaczył, konieczna jest odpowiedź na kryzys energetyczny, który w ostatnim czasie objawił się skokami cen tradycyjnych surowców energetycznych, jak ropa, gaz, węgiel.
Będziemy się spotykać z wielkimi zagranicznymi firmami, które chcą w tej transformacji energetycznej uczestniczyć, chcą być partnerami polskich firm w tym zakresie
— wskazał. Dotyczyć to ma zarówno energetyki odnawialnej, jak i jądrowej.
Najważniejsze jest to, co przed nami, to, jak będziemy potrafili odpowiedzieć na wyzwania w tych obszarach, które są najważniejsze dla polskiej przyszłości. Tutaj w gospodarce kwestie transformacji energetycznej musimy postawić na pierwszym miejscu
— wskazał.
Jak dodał, w wymiarze narodowym wyzwaniem jest bezpieczeństwo szeroko pojęte, również militarne.
Polska jest dobrym krajem do inwestowania, a polskie firmy są atrakcyjne dla zagranicznego biznesu
— ocenił Sasin.
Dom Polski (Polish House) w Davos to narodowy pawilon położony w centrum szwajcarskiego kurortu; ma być przestrzenią promującą polski biznes oraz polskie inwestycje. W kilku panelach dyskusyjnych trwających do czwartku wystąpi ponad 30 polskich i zagranicznych polityków, ekspertów, przedstawicieli dużych firm i banków oraz dziennikarzy, którzy będą rozmawiali między innymi o zrównoważonym rozwoju, gospodarce cyfrowej, bezpieczeństwie i globalnym kryzysie.
Polish House usytuowany przy ulicy Promenade, został otwarty w styczniu 2019 roku przez prezydenta Andrzej Dudę, który w tym roku również uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym, odbywającym się co roku w szwajcarskim kurorcie.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/630433-dom-polski-w-davos-juz-otwarty-wideo