Jako Solidarna Polska przygotowujemy się do samodzielnego startu w wyborach, jesteśmy też gotowi do koalicji z PiS, ale nie za cenę rezygnacji z naszych przekonań - powiedział we wtorek w Polsat News minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro.
CZYTAJ TAKŻE:
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został zapytany we wtorek w Polsat News, czy w związku z wypowiedzią wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, że posłowie, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym zostaną „zapamiętani” przy tworzeniu list wyborczych PiS, Solidarna Polska szykuje się na samodzielny start w wyborach.
Nie ma na razie umowy między Solidarną Polską, a Prawem i Sprawiedliwością, więc przygotowujemy się też do wariantu, który w polityce trzeba brać jako pierwszy pod uwagę, czyli samodzielnego startu
— odpowiedział Ziobro.
Ale jesteśmy też oczywiście gotowi do koalicji, co nie znaczy, że za cenę rezygnacji z naszych przekonań, wartości i tego co myślimy o polityce europejskiej i zagrożeniu ze strony Unii Europejskiej
— dodał.
Solidarna Polska przeciw nowelizacji ustawy o SN
Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym „kamieniem milowym” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Nowelizację poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. W klubie PiS przeciw noweli było 20 posłów, związanych z Solidarną Polską, a także dwóch posłów spoza SP (Teresa Hałas i Sławomir Zawiślak). W głosowaniu nie wzięło udziału sześciu posłów PiS, obecnych na głosowaniach: Jan Duda, Andrzej Gawron, Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Antoni Macierewicz i Bartłomiej Wróblewski. Beata Mateusiak-Pielucha i Elżbieta Zielińska były nieobecne.
Dziennikarze pytali w poniedziałek szefa klubu PiS i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, czy będą jakieś konsekwencje wobec tych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu.
Zapamiętamy przy okazji tworzenia list wyborczych
— odpowiedział Terlecki.
Minister Ziobro: Zagłosujemy przeciw ewentualnym poprawkom Senatu
Zagłosujemy przeciw ewentualnym poprawkom Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział we wtorek w Polsat News minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Dodał, że SP jest też przeciwko tzw. ustawie wiatrakowej.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był pytany we wtorek w Polsat News, czy jeśli Senat wprowadzi poprawki do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, Solidarna Polska pomoże je PiS odrzucić w Sejmie, czy raczej je poprze, by w ten sposób sprowokować prezydenta do weta wobec ustawy.
Uważamy, że wszelkie zmiany pod dyktando i presją Komisji Europejskiej są naruszeniem elementarnych wartości polskiej konstytucji, naruszeniem polskiej suwerenności, trudno oczekiwać byśmy popierali propozycje opozycji, która chce jeszcze bardziej chce „podlizać się” komisarzom brukselskim
— odpowiedział Ziobro. Dopytywany, czy zatem odrzucą poprawki, odpowiedział: „Tak odrzucimy”.
Minister był też pytany o swój list do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie noweli ustawy o SN. Ziobro tłumaczył, że list jest apelem o zainicjowanie dyskusji m.in. na temat opłacalności pozyskiwania środków z KPO, których pozyskaniem tłumaczona jest nowelizacja ustawy o SN.
Proszę pana prezydenta, aby zechciał rozważyć jako strażnik konstytucji i główny strażnik polskiej suwerenności wywołanie dyskusji na temat KPO
— podkreślił szef MS.
Jak dodał, chodziłoby np. o spotkania ekspertów, żeby wyjaśnić, iż „KPO to jest tak naprawdę ukryty dług, ukryty kredyt”.
Ziobro poinformował też, że posłowie Solidarnej Polski będą przeciw ustawie wiatrakowej, będącej częścią uzgodnionych z Komisją Europejską tzw. kamieni milowych.
Gdyby wiatraki były rozwiązaniem problemów energetycznych w Europie, to Niemcy czy Holandia powinny mieć teraz najtańszy prąd. A mają najwięcej wiatraków, a tego prądu im brakuje
— wskazał.
Oczekujemy informacji i dyskusji, na dzień dzisiejszy jesteśmy przeciw
— dodał.
Pytany o stosunek SP do nowelizacji Kodeksu wyborczego zapewnił, że „Solidarna Polska jest za tymi zmianami”.
Jesteśmy gotowi wprowadzić tam pewne poprawki, jest powołany zespół, dyskutujemy, tu nie ma między nami (z PiS) kontrowersji
— zaznaczył minister sprawiedliwości.
Nowelizacja ustawy o SN
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według jej autorów ma ona wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw ustawie. Trafi ona teraz do prac w Senacie. W piątkowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia, ale mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie ustawy. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mają być zgłoszone w Senacie.
Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.
Rządowy projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. 13 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji. Wyjaśniono, że polega ona na dodaniu rozwiązań umożliwiających partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej.
Swoje projekty zmian w tzw. ustawie wiatrakowej złożyły też kluby: KO, Lewicy i KP-PSL. Kluby proponują m.in. zlikwidowanie zasady 10H na rzecz wyznaczenia, że elektrownie wiatrowe mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 500 m od budynków mieszkalnych.
Z informacji na stronie Sejmu wynika, że projekty nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, w tym rządowy, zostały 13 stycznia skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach: ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w poniedziałek, że tzw. ustawa wiatrakowa będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/630371-ziobro-przygotowujemy-sie-do-wariantu-samodzielnego-startu