Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zostanie w piątek przyjęta i trafi do Senatu - podkreślił w czwartek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
CZYTAJ TAKŻE:
Nowelizacja ustawy o SN
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w czwartek około godz. 1.30 w nocy nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej komisja zaakceptowała szereg uwag redakcyjnych Biura Legislacyjnego oraz jedną poprawkę PiS. Poprawki opozycji przekształcające główne z zapisów ustawy nie uzyskały większości.
Sobolewski pytany był w czwartek w TVP1, czy Sejm przyjmie tę nowelę na tym posiedzeniu.
Jutro mamy blok głosowań, w trzecim dniu posiedzenia, i mam nadzieję, że ta nowela zostanie jutro przegłosowana i trafi już do Senatu. Gdzie Senat, znając taktykę pana marszałka Tomasza Grodzkiego, pewnie 30 dni trzeba będzie odczekać i wróci ona do Sejmu, bo przypuszczamy, że będą tam poprawki, które wniesie jeszcze Senat
— powiedział sekretarz generalny PiS.
Poprawki opozycji
Pytany, co z poprawkami opozycji, które przepadły na sejmowej komisji sprawiedliwości, ale mogą wrócić w drugim czytaniu, Sobolewski odparł, że jak te poprawki wrócą, to będą one analizowane.
Czy to będą te same poprawki, czy będą jakieś zmienione. I będą podejmowane decyzje w głosowaniu. Będzie rozstrzygane, co dalej z tymi poprawkami
— powiedział polityk PiS.
Natomiast - jak dodał - „w tej chwili ta nowela, która jest zaproponowana, jest tekstem, który jest uzgodniony z Komisją Europejską. I mamy tutaj sygnał, że jest to krok w kierunku tego, żeby sprawa KPO rozstrzygnęła się ostatecznie i skończyło się to never ending story” - podkreślił sekretarz generalny PiS.
Stanowisko Solidarnej Polski
Na uwagę, że koalicjant PiS, Solidarna Polska jest przeciwko temu projektowi i czy w związku z tym zagrożona jest koalicja rządząca, Sobolewski odparł, że „jak w każdym dobrym małżeństwie zdarzają się cichsze i głośniejsze dni”.
To jest taki jeden z tych cichszych dni, gdzie mamy inne zdanie. Rozmawiamy jeszcze z naszymi koalicjantami, przekonujemy, ale chcę tutaj podkreślić, że nie ma zagrożenia dla jedności obozu Zjednoczonej Prawicy, dla przyszłości. Natomiast nie we wszystkich sprawach musimy się zgadzać, a to jest szeroki obóz, jak to mówią namiot, pod powierzchnią którego zmieszczą się różne poglądy, opinie i skrzydła
— zapewnił Sobolewski.
Listy wyborcze
Jedność ZP i wspólny obóz było jedną z przyczyn tego, że mogliśmy stanąć w 2015, 2019 roku do wyborów i walczyć o zwycięstwo. Udało się wygrać, więc to pokazuje, że w jedności siła i to pokazuje, że tylko ZP, jedność ZP gwarantuje nam to, że możemy z optymizmem szykować się do wyborów. Wszelkie inne działania, które spowodowałyby rozbicie obozu ZP byłyby ze szkodą dla wszystkich i to, mam nadzieję, sądzę, że to rozumieją wszyscy koalicjanci, którzy są w obozie ZP
— zwrócił uwagę polityk.
Jestem zwolennikiem koncepcji, żeby była to jedna lista ZP, na której będzie m.in. też i Solidarna Polska. Tutaj nie widzę takiej koncepcji, ani nie widzę takiej możliwości, aby na listach była też Konfederacja
— wskazał Sobolewski dodając, że jest też zwolennikiem tego, aby opozycja startowała z jedną listą, jak w wyborach do PE w 2019 roku.
PiS złożyło projekt o SN w Sejmie 13 grudnia ub.r. Zgodnie z nim sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie - jak obecnie - utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.
Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
Negatywnie o projekcie wypowiadał się od początku koalicjant PiS - Solidarna Polska, według której proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Po tym jak Zbigniew Ziobro poinformował, że Solidarna Polska oczekuje od szefa rządu spotkania i rozmów o proponowanych przepisach, premier Mateusz Morawiecki dwukrotnie rozmawiał z politykami SP.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/629759-sobolewskimam-nadzieje-ze-sejm-przyjmie-nowele-ustawy-o-sn
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.