Nowa Lewica zaproponuje obniżenie wieku uprawniającego do głosowania w wyborach do PE do 16. roku życia - zapowiedział w czwartek w Studiu PAP europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Dodał, że w tym celu nie trzeba zmieniać konstytucji.
CZYTAJ TAKŻE:
Niższy wiek głosowania w wyborach do PE?
Europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń w czwartek w rozmowie z PAP.PL zapowiedział, że „Nowa Lewica zaproponuje obniżenie czynnego prawa wyborczego do 16. roku życia w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego”.
My uważamy na lewicy, że te wybory powinny być jak najbardziej powszechne, nam najbardziej zależy na tym, żeby ludzie uczestniczyli w wyborach. Dlatego jednym z naszych postulatów będzie obniżenie wieku głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego do 16 roku życia
— podkreślił.
Biedroń zaznaczył, że w przeciwieństwie do „innych postulatów dotyczących obniżenia wieku wyborczego”, w przypadku których potrzeba zmiany konstytucji, ten postulat „jest do zrealizowania”.
W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego można to zrobić za pomocą zmiany art. 10 Kodeksu wyborczego. Tak zrobiono już w wielu krajach Europy - na Malcie, w Austrii, Niemczech czy Chorwacji
— powiedział.
Wzrost zainteresowania polityką
Według polityka Nowej Lewicy obniżenie wieku uprawniającego do czynnego prawa wyborczego w tych krajach sprawiło, że młodzi ludzie bardziej zainteresowali się polityką, a także wzrosła frekwencja wyborcza.
Nam wszystkim zależy na tym, żeby obywatele i obywatelki uczestniczyli w tych wyborach, uczestniczyli w życiu publicznym, współdecydowali
— dodał.
Na pytanie, czy będzie kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych na jesieni 2023 roku, odparł, że „jeszcze nie ma takich decyzji, jest na to za wcześnie”.
Zgodnie z art. 62. konstytucji obywatel polski, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat (pod warunkiem, że nie jest ubezwłasnowolniony, pozbawiony praw publicznych albo wyborczych) ma prawo głosowania w referendum oraz prawo wybierania prezydenta, posłów, senatorów i przedstawicieli do samorządu terytorialnego.
Z kolei organizacja wyborów do PE uregulowana została tylko w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z tą ustawą w Polsce w wyborach do europarlamentu prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kodeks wyborczy można znowelizować zwykłą większością głosów.
Najbliższe wybory do PE powinny odbyć się w maju 2024 r.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/628093-16-latkowie-zaglosuja-w-wyborach-do-pe-lewica-chce-zmian