Polska przez wiele lat boleśnie doświadczała komunizmu i musiała godzić się na stacjonowanie radzieckich wojsk. Po wygaszeniu Układu Warszawskiego, otworzyła się droga do budowania swojej suwerenności w oparciu o zachodnich sojuszników. Droga do przystąpienia w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego stała się gwarantem bezpieczeństwa w przyszłości i walnie przyczyniła się do rozwoju polskiej armii, zarówno w sensie taktycznym, jak i technologicznym. Eksperci z Instytutu im. Kazimierza Promyka podsumowali w swoim raporcie dwie dekady Rzeczpospolitej w NATO.
W dokumencie zaznaczono, że Pakt Północnoatlantycki dysponuje olbrzymim potencjałem militarnym i charakteryzuje się dużą skutecznością w działaniu na całym świecie. Przypomina się także, że podmiot ten powstał 4 kwietnia 1949 r., w celu obrony militarnej przed atakiem ZSRR i państw bloku wschodniego, a do państw założycielskich należały m.in. USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Polska i byłe kraje bloku wschodniego, zostały zaproszone do rozmów członkowskich, po upadku ZSRR. Polska delegacja rozpoczęła rozmowy akcesyjne 16 IX 1997 r. 12 III 1999 r. Minister Spraw Zagranicznych RP udał się do Stanów Zjednoczonych i przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tego momentu Polska stała się formalnie strona Traktatu.
Polacy do dziś stanowią o sile wschodniej flanki NATO i będą dalej wzmacniać swój potencjał militarny w obliczu konfliktu Rosji z Ukrainą. Autorzy analizy przypominają także, że dzięki inicjatywie Polski i Rumunii powstała Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zrzeszająca 9 państw Europy Środkowej i Wschodniej – członków NATO (Bułgarię, Czechy, Słowację, Węgry, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię) mająca na celu pogłębianie współpracy pomiędzy w ramach wschodniej flanki NATO.
Traktat Północnoatlantycki w sposób znaczący wpłynął na modernizację polskiej armii. Nasze wojsko wzbogaciło się o samoloty F-16, czołgi Leopard 2. Ponadto do Polski trafił nowoczesny brytyjski system rakietowy Sky Sabre. „To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki” – zapewniał w lipcu tego roku minister Mariusz Błaszczak. Zwiększa się liczba zawodowych żołnierzy a także środki przeznaczane na obronność. Instytut Promyka zwraca uwagę, że w „obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę członkostwo Polski w NATO ma szczególny wymiar – wzmacnia w znaczący sposób nasze bezpieczeństwo i pozycję w zagrożonym rejonie Europy Środkowej i Wschodniej”. Autorzy dokumentu podkreślają, że Polska od samego początku swojego członkostwa uczestniczyła w działaniach podejmowanych przez NATO. „Szczególnym przykładem są misje wojskowe Sojuszu m.in. na Bałkanach i w Afganistanie gdzie Polska wystawia i wystawiała liczne kontyngenty wojskowe” – czytamy w raporcie. NATO pozwoliło nam na wzmocnienie pozycji kraju w polityce międzynarodowej i znaczną poprawę relacji z Zachodem.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/627928-polska-i-nato-w-sojuszu-od-20-lat
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.