Prezydent Andrzej Duda odbył w piątek serię konsultacji ws. projektu noweli ustawy o SN: z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z prezesem NSA Jackiem Chlebnym, a także z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Szef gabinetu prezydenta relacjonował, że podczas pierwszego z serii spotkań, minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił szczegółowo założenia projektu noweli projektu ustawy o SN.
Następnie pan prezydent spotkał się z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Jackiem Chlebnym. Na tym spotkaniu pan prezes przedstawił swoje wątpliwości i zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją możliwości orzekania w sprawach dyscyplinarnych przez sądy administracyjne
— dodał Szrot.
Trzecie spotkanie odbyło się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
Uczestnicy tego spotkania zgodzili się z wyrażonym przez prezydenta podczas wczorajszego oświadczenia stanowiskiem, że projektowana ustawa musi być zgodna z konstytucją i nie może stwarzać jakichkolwiek warunków, w których możliwe byłoby podważenie nominacji sędziowskich i statusu sędziów
— przekazał prezydencki minister.
Projekt noweli ustawy o SN efektem rozmów z KE
Projekt noweli ustawy o SN wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę, ma - według autorów - wypełnić kluczowy kamień milowy ws. KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN.
Projekt przewiduje poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także „z urzędu” sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas „testu” o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.
W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
Projekt ustawy zdjęty z obrad Sejmu
W związku z wystąpieniem prezydenta rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że projekt zmian w ustawie o SN, którego pierwsze czytanie miało się odbyć w Sejmie w czwartek po południu, na wniosek PiS został zdjęty z porządku obrad bieżącego posiedzenia Izby.
Jak informowano jeszcze w czwartek procedowanie projektu zostanie przełożone na styczeń.
Spodziewamy się w tej chwili, że 11 stycznia rozpoczniemy pracę
— przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/626539-konsultacje-prezydenta-ws-ustawy-o-sn-z-kim-rozmawial