Uruchomienie środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy jest bardzo ważne dla naszej gospodarki i tego, byśmy nadal mogli aktywnie wspierać Ukrainę - podkreślił w Berlinie wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Jak relacjonował, w stolicy Niemiec rozmawiał też o raporcie o stratach wojennych.
Wiceminister spraw zagranicznych kończy w środę z roboczą wizytą w Berlinie, pierwszą od objęcia stanowiska. Mularczyk relacjonował podczas konferencji prasowej, że podczas rozmów w stolicy Niemiec przekonywał, że „bardzo ważne jest, by zostały uruchomione środki z Funduszu Odbudowy dla Polski, dlatego że tego potrzebuje polska gospodarka, ekonomia”.
Jeśli chcemy wspierać walczącą Ukrainę, to także Unia musi wspierać i Berlin musi wspierać Polskę
— powiedział.
Jeżeli moi rozmówcy pytali mnie, co należy zrobić, by jeszcze wesprzeć Polskę czy Ukrainę, powiedziałem: „po prostu odblokujcie środki z KPO dla Polski”
— powiedział wiceszef MSZ. Jak powtórzył, to niezwykle ważne dla polskiej gospodarki, efektywności i dalszego aktywnego wsparcia Ukrainy walczącej z rosyjską agresją.
Mularczyk zaznaczył, że podczas spotkań z niemieckimi politykami rządowymi podniósł również kwestię raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę i wysłanej w tej sprawie przez Polskę noty dyplomatycznej.
Zwróciłem uwagę, że ta kwestia powinna być w relacjach polsko-niemieckich uregulowana w formie dialogu
— powiedział, podkreślając, że to dotyczy sprawy o „absolutnie fundamentalnym znaczeniu dla naszego kraju, naszych relacji i nie wyobrażamy sobie, by nie była ona rozwiązana z formie dialogu” - dodał.
Wyraził przekonanie, że „te rozmowy zapoczątkują pewną refleksję wśród klasy politycznej Niemiec na temat tej sprawy i tego, że nie można jej zamieść pod dywan”.
Zwróciłem również uwagę na kwestie braku polskiego pomnika, (pomnika) polskich ofiar
— powiedział, dodając, że Polska była najbardziej doświadczonym podczas II wojny światowej krajem.
5 mln 200 tys. ofiar, także wielkie straty materialne, demograficzne. Wyrażam przekonanie, że rząd Niemiec zrobi wszystko, by taki pomnik powstał w jak najbardziej godnym miejscu
— oświadczył.
Jak jednocześnie podkreślił, budowa pomnika, która jest ważna w sferze symbolicznej, „nie zastąpi właściwego rozliczenia się z naszym krajem, naszym społeczeństwem z prawdziwych skutków II wojny światowej”.
Nauka języka polskiego w Niemczech
Podziękowałem w Berlinie za przyjęcie w uchwale budżetowej Bundestagu 5 mln euro na naukę języka polskiego; jest to jednak kwota rozłożona na dłuży okres i kilkadziesiąt razy mniejsza niż ta, którą dziś wydaje rząd polski na naukę języka niemieckiego - powiedział w środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Podczas konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty w Berlinie Mularczyk podkreślił, że podziękował swoim rozmówcom w Niemczech za ważny gest.
Gest, który został wyrażony poprzez przyjęcie środków na naukę języka polskiego poprzez uchwałę budżetową w Bundestagu w kwocie 5 mln euro. Jednak zwróciłem uwagę, że jest to kwota rozłożona na dłuższy okres czasu i jest to kwota kilkadziesiąt razy mniejsza niż kwota, którą dziś wydaje rząd polski na naukę języka niemieckiego w Polsce
— powiedział wiceminister.
Wiceszef MSZ określił też jako bardzo dobre spotkanie z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, z którym rozmawiał o współpracy.
Premier Woidke zaproponował, żebyśmy budowali mosty pomiędzy Polską i Niemcami. Traktuję tę zachętę w formule budowy większej ilości mostów na Odrze między Brandenburgią i Polską
— powiedział Mularczyk.
Jak przypomniał, mamy tylko sześć mostów między Brandenburgią a Polską.
Powinno ich być znacznie więcej i myślę, że dobrze byłoby gdyby powstały projekty, czy inicjatywy budowy kolejnych mostów na Odrze pomiędzy Niemcami a Polską. Ale te inżynieryjne budowy mostów muszę także przełożyć się na budowę mostów w ogóle między Polską a Niemcami
— podkreślił wiceszef MSZ.
Zaznaczył, że zwrócił premierowi Brandenburgii uwagę na to, że ciężko budować mosty w sytuacji, gdy Polska ma zablokowane środki z Unii Europejskiej – KPO.
Także zaapelowałem do premiera Woidke, aby również wsparł negocjacje, które toczą się pomiędzy Komisją Europejską, żeby te środki w końcu do Polski wpłynęły i te mosty można bo budować
— mówił Mularczyk.
Zaznaczył, że te środki będą służyły i budowie fizycznych mostów, ale też przedsięwzięć gospodarczych infrastrukturalnych, kulturalnych, edukacyjnych pomiędzy Polską a Niemcami, a także rozwojowi służyły rozwojowi polskiej i niemieckiej gospodarki.
Rola Polski we wsparciu Ukrainy
Moi rozmówcy ze strony Niemiec bardzo mocno podkreślali rolę Polski w wojnie na Ukrainie; to że Polska jest dzisiaj krajem, który wspiera Ukrainę zarówno przyjmując miliony uchodźców, jak i humanitarnie oraz wojskowo - powiedział w środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Podczas konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty w Berlinie Mularczyk podkreślił, że „zarówno Polska, jak i Niemcy oraz cała Unia Europejska musi mocno wspierać Ukrainę”.
Bardzo ważna jest pomoc humanitarna, wojskowa, ale także ukaranie Rosji za zbrodnie popełniane na Ukrainie
— podkreślił wiceminister.
Uważamy, że nie ma żadnego wytłumaczenia dla tej wojny, a Rosja powinna za nią zostać ukarana. Cieszę się, że moi rozmówcy bardzo podkreślali istotną rolę Polski w trwającym konflikcie. Przede wszystkim to, że Polska jest dzisiaj krajem, który bardzo mocno wspiera walczącą Ukrainę, zarówno przyjmując miliony uchodźców, jak i angażując się w pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy
— zaznaczył wiceszef MSZ.
Mularczyk poinformował również, że podczas wizyty w Berlinie spotkał się z wiceminister SZ Niemiec Anną Luehrmann oraz sekretarzem stanu w niemieckim MSZ Andreasem Michaelisem, z premierem Brandenburgii Hubertem Dietmarem Woidke, a także z minister budownictwa oraz mieszkalnictwa Niemiec Klarą Geywitz.
Chcę podkreślić bardzo dobrą atmosferę podczas spotkań oraz to, że mimo podnoszenia trudnych tematów staraliśmy się zrozumieć swoje racje. Myślę, że właśnie w atmosferze dialogu i porozumienia musimy pochylać się szukać rozwiązań trudnych spraw, jakie są w relacjach polsko-niemieckich
— dodał wiceminister.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/625316-mularczyk-w-berlinie-po-prostu-odblokujcie-srodki-z-kpo