Przyjęta podczas szczytu parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy deklaracja końcowa będzie jasno stwierdzać, że perspektywa członkostwa Ukrainy w UE i NATO jest oczywista – powiedział w środę w TVP Info szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).
CZYTAJ TAKŻE: Zero refleksji! Macron broni swoich słów ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji! „Nie powinniśmy robić z tego wielkiej sprawy”
Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy rozpoczęło się w środę rano w Wilnie; Polskę reprezentuje marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z grupą posłów i senatorów.
Marszałek Senatu przebywa z wizytą w Wilnie od wtorku, towarzyszą mu senatorowie: Małgorzata Kopiczko, Marek Martynowski i Lidia Staroń oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.
Wraz z marszałkiem na Litwie przebywają też posłowie: Radosław Fogiel (wiceprzewodniczący delegacji), Adam Andruszkiewicz, Jan Krzysztof Ardanowski, Witold Czarnecki, Jacek Czerniak, Tomasz Lenz, Marek Matuszewski i Robert Tyszkiewicz.
Ukraina w UE i NATO oraz skandaliczna wypowiedź Macrona
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) mówił w środę w TVP Info o deklaracji końcowej, która ma być przyjęta podczas zgromadzenia, w której, jak powiedział „będzie ujęta duża rola Litwy i Polski w ułatwianiu i pomaganiu Ukrainie spełnienia warunków członkostwa w UE i NATO”.
Deklaracja poza wezwaniem do zwiększonej jeszcze pomocy militarnej, poza tym, że wspomina o kwestiach energetycznych i uznaje dotychczasową rolę Polski i Litwy we wsparciu Ukrainy, bardzo jasno stwierdza, że perspektywa członkostwa Ukrainy zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO jest w przyszłości oczywista
— powiedział.
Jak przekazał Fogiel, zaskakująca wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona nt. Rosji „była przedmiotem rozmów wczoraj w kuluarach po posiedzeniu prezydium zgromadzenia”.
Nie spotkała się ze zrozumieniem czy aplauzem strony polskiej, litewskiej, czy ukraińskiej. Mówiąc kolokwialnie, możemy dać gwarancję Rosji, że Ukraina będzie walczyła, żeby odzyskać swoje terytorium, jak przy wczorajszej kolacji, mówiła przewodnicząca litewskiego Seimasu, to hasło, które przyświeca naszym trzem krajom „za wolność waszą i naszą”, dzisiaj nabiera bardzo aktualnego wymiaru
— mówił przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
mm/PAP/300polityka.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/625202-szczyt-parlamentow-polski-litwy-i-ukrainyostro-do-macrona