Do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie z roboczą wizytą przybyła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jak przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch, tematami rozmowy przywódców jest głównie sytuacja regionalna, w szczególności rosyjska agresja przeciwko Ukrainie.
CZYTAJ TAKŻE:
Spotkanie „w cztery oczy”
Prezydent Gruzji przybyła w poniedziałek do Polski z roboczą wizytą. Po godz. 14 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła spotkanie „w cztery oczy” z prezydentem Dudą. Na godz. 14.30 zaplanowane są oświadczenia prezydenta RP i prezydent Gruzji dla przedstawicieli mediów.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapowiedział, że tematem rozmowy prezydentów Polski i Gruzji będzie sytuacja regionalna, w szczególności rosyjska agresja przeciwko Ukrainie.
Polska niezmiennie popiera integrację euroatlantycką Gruzji oraz bezwzględnie stoi na stanowisku poszanowania jej integralności terytorialnej
— przekazał Kumoch.
Mamy nadzieję, że wszystkie państwa, których terytorium jest okupowane przez Rosję, będą jednakowo solidarne wobec rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Jest to niezbędne również dla deokupacji ich własnych ziem
— zaznaczył.
Sytuacja Gruzji
Po rozpadzie ZSRR w powstałym w czasach sowieckich i wchodzącym w skład Gruzińskiej SRR Południowoosetyjskim Obwodzie Autonomicznym wybuchła wojna między osetyjskimi separatystami a wojskami niezależnej już Gruzji. W jej wyniku na terenach zamieszkanych przez Osetyjczyków powstało - przy nieformalnym wsparciu Moskwy - faktycznie niezależne od Gruzji quasi-państwo. Obszary zamieszkane w większości przez Gruzinów pozostawały pod kontrolą Tbilisi.
Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła w sierpniu 2008 r. zbrojną próbę odzyskania kontroli nad zajmowanymi przez separatystów terenami. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do Osetii Południowej i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej - Abchazji. Tbilisi określa Osetię Południową jako Region Cchinwali, od nazwy stolicy tego terytorium. Po 2008 r. cały ten obszar znalazł się pod kontrolą stacjonujących tam wojsk rosyjskich i pod władzą zależnych od Moskwy separatystów.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/624962-spotkanie-prezydentow-polski-i-gruzji-tematem-agresja-rosji