„Nasze kontakty z PiS są, myślę, nie najgorsze, natomiast jeżeli chodzi o bezpośrednie środowiska premierem i z panem premierem, są niełatwe, to przyznam szczerze. Wynika to z zasadniczego sporu jeżeli chodzi o relacje z UE, o prowadzenie polityki wobec UE” - powiedział w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro..
CZYTAJ TAKŻE:
Kontakty ze środowiskiem premiera
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w sobotę w RMF FM pytany był m.in. o relacje polityków SP z PiS oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
Nasze kontakty z Prawem i Sprawiedliwością myślę że są nienajgorsze. Natomiast jeżeli chodzi o bezpośrednie środowiska pana premiera i kontakty z premierem - są niełatwe, przyznam szczerze
— odpowiedział.
Ziobro podkreślił, że wynika to z zasadniczego sporu w kontekście relacji Polski z Unią Europejską i sposobem prowadzenia polityki z UE. Dopytany, czy chodzi tylko o to, odpowiedział: „Tak, o to chodzi, to jest istota sporu”.
Przypomnę, różnice między nami nie są znane od wczoraj, tylko pojawiły się one na kanwie tego, czy ustępować wobec żądań UE i czy przyniesie to pożądane dla Polski efekty. Pan premier wybrał drogę ustępstw, my uważaliśmy że będzie to miało fatalne konsekwencje
— powiedział.
Lider SP przypomniał, że minęły dwa lata od kiedy premier Morawiecki obiecywał, że Polska otrzyma wynegocjowane pieniądze z Funduszu Odbudowy.
Pan premier mówił, że pieniądze będą a szantażu nie będzie i co, jak jest? Nie ma pieniędzy - jest szantaż
— ocenił.
Jestem pewien jednego. Zawsze będę stał na gruncie obrony podstawowych interesów Polski, też w relacjach międzynarodowych, polskiej suwerenności. Będę sprzeciwiał się ekonomicznym eksperymentom, które Polsce chce narzucić UE. I też obłudzie i kłamstwu, bo jeżeli Donald Tusk mówi że Polska dostała za darmo bezzwrotną darowiznę w postaci 107 mld zł, to będę musiał reagować i wskazywać, że to nieprawda, że Polacy są oszukiwani, że to nie jest darmowe
— wskazał minister sprawiedliwości.
Negocjacje dotyczące KPO
KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.
Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.
Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła „DGP”, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak „nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności „nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa”.
TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/624682-co-sie-dzieje-w-zp-ziobro-kontakty-z-premierem-sa-nielatwe