Rząd o godz. 11 rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, a także propozycją noweli Kodeksu postępowania cywilnego. Wysłucha też informacji na temat sytuacji sektora energetycznego oraz sytuacji budżetowej i fiskalnej.
Nowe przepisy dot. pomocy Ukraińcom
Projekt kolejnej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ma doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy. Jedna ze zmian zakłada, że złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe.
Jak powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, zgodnie z nowymi przepisami, każdy uchodźca z Ukrainy, który wyrobi PESEL i wyjedzie z Polski będzie miał ten numer „zamrażany” po to, aby w tym czasie nie otrzymywać polskich świadczeń pomocowych.
Projekt ureguluje ponadto sprawy związane z pomocą uchodźcom w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Zgodnie z propozycją od 1 marca 2023 r. uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 proc. kosztów takiej pomocy. Następnie - po kilku miesiącach - opłata taka wyniesie 75 proc. kosztów.
Obowiązek ten nie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, dzieci, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży, osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunów co najmniej trojga dzieci, ani też osób w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach. Sytuację ocenić ma wojewoda lub podmiot zapewniający pomoc.
Wśród celów projektu m.in. uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń
Projektowana nowela usankcjonuje także dokument elektroniczny dostępny w aplikacji Diia.pl (odpowiedniku mObywatela dla ukraińskich uchodźców) jako dokument pobytowy. Dokument ten wraz z dokumentem podróży będzie uprawniał obywatela Ukrainy do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Celem projektu jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Nowela ma wprowadzić podstawę prawną do uzyskiwania z rejestru Straży Granicznej przez m.in. ZUS daty i historii przekraczania granicy przez obywatela Ukrainy. Chodzi o każdy wjazd i wyjazd uchodźcy z Polski.
Regulacja umożliwi też przekazywanie środków z Funduszu Pomocy na cele związane z digitalizacją obiektów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Ukrainie, a także zarządzaniem takimi obiektami. Środki z Funduszu będą mogły być też przeznaczone na finansowanie zadań Polskiego Czerwonego Krzyża, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, realizowanych przez Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań.
Inne sprawy z posiedzenia rządu
Rada Ministrów ma się zająć też przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Proponowane zmiany mają wprowadzić przepisy uzupełniające i doprecyzowujące rozporządzenie Rady UE ws. w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę.
Przepisy te dotyczą automatycznej wykonalności orzeczeń, porozumień oraz dokumentów urzędowych objętych rozporządzeniem unijnym. Oznacza to, że te sprawy będą podlegały w Polsce uznawaniu i wykonaniu bez potrzeby przeprowadzenia specjalnego postępowania.
Rada Ministrów ma się też zapoznać z informacją ministrów aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska dotyczącą sytuacji sektora energetycznego, a także informacją ministra finansów w sprawie sytuacji budżetowej i fiskalnej w kontekście „zmiennego i niepewnego otoczenia zewnętrznego i potencjalnych działań racjonalizacyjnych”.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/624119-posiedzenie-rzadu-wsrod-tematow-pomoc-dla-uchodzcow