Prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się prezentacja założeń komisji ws. polityki energetycznej Polski w latach 2007-2022 - poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
CZYTAJ TAKŻE: Solidarna Polska: „Tusk przed Trybunał Stanu”! Partia Ziobry chce powołania komisji śledczej. Chodzi o politykę energetyczną
Krzysztof Sobolewski zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o projekt ustawy o komisji badającej ewentualny wpływ obcych służb specjalnych na politykę energetyczną Polski w latach 2007-2022 odparł:
Prawdopodobnie dzisiaj będziemy komunikować w tej kwestii. Ustawa jest przygotowana.
Pytany, czy w poniedziałek projekt ustawy wpłynie do Sejmu, odpowiedział, że „prawdopodobnie dzisiaj będzie komunikowanie opinii publicznej i przedstawienie jej zarysu”.
Polityk PiS był też pytany o propozycję Solidarnej Polski, która chce powołania komisji śledczej w sprawie polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r.
A więc 2502 dni prorosyjskiej polityki Donalda Tuska, który jako premier prowadził politykę bezwzględnie prorosyjską, proputinowską
— mówił w niedzielę polityk SP, wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Poinformował, że SP rozpoczyna zbiórkę podpisów pod wnioskiem o powołanie tej komisji śledczej.
Sobolewski pytany w poniedziałek, czy w propozycji PiS będą uwzględnione postulaty Solidarnej Polski, odparł:
Ta ustawa obejmie też i te wątki, o których wspomina też Solidarna Polska, więc tutaj bardzo szeroki zakres będzie miała komisja weryfikacyjna.
Dyskusja nad komisją ds. polityki energetycznej Polski
O powołaniu komisji mówił w październiku prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do wniosku Koalicji Obywatelskiej o powołanie komisji śledczej ds. działań organów państwa ws. zapobiegania i przeciwdziałania wpływom zagranicznych służb specjalnych na politykę energetyczną Polski w okresie od 1 lipca 2013 r. do 20 października 2022 r.
Kaczyński ocenił, że zdecydowana większość komisji śledczych nie odniosła „jakiegoś wielkiego sukcesu”. Jako przykład komisji, która „niemało zdziałała”, prezes PiS podał - niebędącą komisją śledczą - komisję (weryfikacyjną) ds. warszawskiej reprywatyzacji. „
Szło ciężko, ale teraz wyroki sądów są takie, że te budynki ukradzione bezczelnie są zwracane. A tam zrobiono ogromną ilość krzywdy ludziom
— mówił.
To jest taka komisja, którą powołuje Sejm specjalną ustawą, i tam są i posłowie, oczywiście jest też opozycja, ale są też nie posłowie, ludzie, którzy mogą się w to bardziej zaangażować (…). Taka komisja może też podejmować różnego rodzaju decyzje. My sądzimy, że to jest w tej chwili najlepsza droga, żeby tę sprawę wyjaśnić
— ocenił prezes PiS.
Niemiecka propozycja ws. Patriotów
Krzysztof Sobolewski w Programie 3 Polskiego Radia podkreślił również, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i uważa, że systemy Patriot powinny być przekazane stronie ukraińskiej i rozmieszczone na zachodzie kraju, tak żeby mogły zapewniać bezpieczeństwo granicy polsko-ukraińskiej.
Wyjaśnił, że strona polska czeka obecnie na odpowiedź władz Berlina na tę propozycję. Sekretarz generalny PiS zauważył ponadto, że z doniesień płynących z Niemiec wynika, że propozycja niemiecka ws. Patriotów była jedynie PR-owską zagrywką.
Jak podała gazeta „Welt am Sonntag”, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała Polsce systemy obrony powietrznej Patriot, ale nie skonsultowała tego z wojskowymi.
Sobolewski podkreślił, że ma nadzieję, iż media mylą się w tej sprawie i Niemcy przekażą wyrzutnie, gdyż w przeciwnym wypadku „ośmieszą się”.
Niemcy nie pierwszy raz coś obiecują – Litwa wciąż czeka na wzmocnienie wojskowe, które jej obiecały. My czekamy na leopardy, co do tej pory nie zostało zrealizowane. Mamy nadzieję, że to nie jest zabieg PR-owy
— powiedział poseł PiS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS kieruje listę pytań do Tuska: Dlaczego chciał podpisania umowy z Gazpromem aż do 2037 roku? Gdzie jest elektrownia atomowa?
mm/PAP/trojka.polskieradio.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/623942-co-z-komisja-ds-polityki-energetycznej-padla-zapowiedz