W przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w środę, ogłosimy nowy program Maluch Plus. Dotychczasowy jego budżet wynosił 450 mln, a w nowej odsłonie będzie on potrojony - poinformowała w piątek w Radiu Zet szefowa MRiPS Marlena Maląg.
CZYTAJ TAKŻE:
Nowa odsłona programu Maluch Plus
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w internetowej części wywiadu w Radiu Zet o nowej odsłonie programu Maluch Plus. Program ma na celu wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Jest programem rocznym.
W przyszłym tygodniu ogłosimy nowy program Maluch Plus
— zadeklarowała Maląg, podkreślając, że jest to rozwiązanie, które wspiera rodziny. Sprecyzowała, że ogłoszenie programu w nowej odsłonie nastąpi najprawdopodobniej w środę.
Jedno, co dzisiaj mogłabym powiedzieć, na pewno budżet tego programu będzie blisko trzy razy większy niż był w poprzednich latach, a był 450 mln, tak że budżet będzie potrojony
— powiedziała Maląg.
Pytana o to, kto będzie mógł skorzystać z tego wsparcia, wskazała przede wszystkim na samorządy.
My będziemy dawać informacje samorządowi, według algorytmu taka i taka kwota jest do dyspozycji - czy samorząd podejmuje się wykonania tego zadania. Jeżeli samorząd podejmie decyzje, że nie (…) to wtedy może skorzystać też czy organizacja pozarządowa czy podmiot gospodarczy, który na danym terenie chce prowadzić żłobek lub te pieniądze mogą przejść do innego samorządu
— powiedziała szefowa MRiPS.
Polska wśród państw z najniższymi wskaźnikami ubóstwa
Dzisiaj jako Polska jesteśmy państwem z najniższymi wskaźnikami związanymi z ubóstwem na tle całej UE- powiedziała w piątek w Radiu Zet minister rodziny Marlena Maląg, odnosząc się do „Raportu o biedzie”, z którego wynika, że w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło 1,6 mln osób.
W czwartek Stowarzyszenie Wiosna opublikowało coroczny „Raport o biedzie”. Wynika z niego, że w Polsce w 2021 roku poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.
Poproszona o komentarz na temat tych danych szefowa MRiPS Marlena Maląg w Radiu Zet podkreśliła, że trzeba na nie spojrzeć kompleksowo.
Jakie wsparcie przez rząd PiS jest przygotowane i jak zmienia się ta sytuacja i wygląda na tle Unii Europejskiej. Dzisiaj jako Polska jesteśmy państwem z najniższymi wskaźnikami związanymi z ubóstwem na tle całej UE
— zaznaczyła minister.
Przyznała jednak, że nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że w Polsce żyje 1,6 mln osób w skrajnym ubóstwie. W jej ocenie ubóstwo w Polsce spada, ale nie da się tego zjawiska szybko pokonać.
Z ostatniego prawie miejsca w Europie z poziomem ubóstwa jesteśmy liderem z najniższym ubóstwem
— podkreśliła. Wskazała, że Polska realizuje m.in. programy w ośrodkach pomocy społecznej.
Na pewno nikt nie zostaje dzisiaj pozostawiany sam sobie
— zapewniła.
Minister rodziny i polityki społecznej pytana była też o to, czy Polska jest przygotowana na ewentualną kolejną falę uchodźców z Ukrainy.
Polityką naszego państwa nie jest to, aby tworzyć obozy dla uchodźców, aby tworzyć osobne miejsca, gdzie obywatele Ukrainy mogliby przebywać. Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację i w zależności od sytuacji będzie wdrożony dany wariant, który będzie najbardziej adekwatny. Na pewno nie pójdziemy w budowę miasteczek czy obozów dla uchodźców
— zapewniła.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/623577-nowa-odslona-programu-maluch-plus-malag-to-wsparcie-rodzin