Rezolucję PE uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm poparli też europosłowie z krajów, które do tej pory nie były skłonne, by w ten sposób określić Rosję. To powinna być wskazówka dla rządów tych krajów - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
CZYTAJ TAKŻE: PE uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm! W rezolucji wspomniano o odmowie zwrotu wraku i czarnych skrzynek Tu-154
Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Europosłowie wyrażają poparcie dla niepodległości Ukrainy. Za rezolucją opowiedziało się 494 europosłów, 58 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.
PAP zapytała wiceministra Wawrzyka, czy rezolucja podjęta przez PE ma jakieś praktyczne znacznie wpływające na politykę względem Rosji.
Z jednej strony rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają mocy sprawczej, są wyrazem poglądów europosłów. Ale akurat w tym przypadku to jest o tyle istotne, że za rezolucją głosowali również posłowie z krajów, które do tej pory nie były skłonne uznać Rosji za taki kraj (sponsorujący terroryzm). Więc być może skłoni to rządy tych krajów do poparcia polskiego stanowiska w tej sprawie, które jest jasne - uważamy, że tak właśnie należy Rosję określić
— powiedział Wawrzyk.
Dopytywany był, czy w ślad za stanowiskiem PE mogą pójść dalsze kroki np. wykluczenie Rosji z takich organizacji międzynarodowych jak ONZ czy OBWE.
Tak mogłoby się zdarzyć, to są posłowie z tych krajów, które do tej pory nie chciały tak Rosji traktować (jako państwo sponsorujące terroryzm), więc jeżeli ich europosłowie w ten sposób zagłosowali, to powinna to być wskazówka dla rządów tych krajów
— powiedział wiceszef MSZ.
Co zawiera rezolucja PE?
W rezolucji eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/623307-jakie-znaczenie-ma-rezolucja-pe-ws-rosji-wawrzyk-odpowiada