Projekt ustawy ws. legalności przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej jeszcze jest w opracowaniu, były uwagi techniczne, natury legislacyjnej, ale oczywiście z niczego się nie wycofujemy - powiedział rzecznik prasowy PiS Radosław Fogiel.
W poniedziałek wieczorem przed posiedzeniem klubu PiS w Sejmie Fogiel powiedział dziennikarzom, że „niezmiennie stoimy na stanowisku, że nie można karać tych, którzy działali w ramach obowiązującego prawa, z najlepszą wolą i w obronie de facto takich konstytucyjnych wartości, jak proces demokratyczny i zdrowie publiczne”.
Rzeczywistość w 2020 r.
Mówimy przecież z jednej strony o obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich, a z drugiej strony o organizacji tych wyborów w czasie pandemii. Pamiętamy, jaka była sytuacja w 2020 r.
— zaznaczył rzecznik PiS.
Jak przyznał, „ta ustawa rzeczywiście jeszcze jest w opracowaniu, były uwagi techniczne, natury legislacyjnej”. „Ale oczywiście z niczego się nie wycofujemy” - podkreślił Fogiel.
Niedawno Sejm miał zająć się złożonym przez PiS projektem ws. legalności przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej, jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjęła decyzję o skreśleniu z porządku obrad tego projektu.
Projekt zakładał, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi, nie popełnił przestępstwa. Projekt przewidywał umorzenie trwających w tej kwestii postępowań, a także zatarcie z mocy prawa wyroków, które już zapadły.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił przed tygodniem, że pierwszy projekt tej ustawy był źle sformułowany i został napisany nowy projekt, który będzie złożony w Sejmie.
Samorządowcy udostępniając spisy wyborców działali w zgodzie z Konstytucją RP
— mówił.
Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.
Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 r. Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.
Wotum nieufności dla Ziobry? Fogiel odpowiada
To my, a nie opozycja, decydujemy o tym, jaki jest skład rządu. Do każdego wniosku o wotum nieufności wobec ministra rządu Zjednoczonej Prawicy odnosimy się tak samo i obnażamy ich miałkość - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o zapowiedź wniosku o odwołanie Zbigniewa Ziobry.
,W poniedziałek wieczorem przed posiedzeniem klubu PiS w Sejmie Fogiel był pytany przez dziennikarzy o zapowiadany przez lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
To nie pierwszy wniosek o wotum nieufności dla ministra rządu Zjednoczonej Prawicy. Do każdego odnosimy się tak samo na sali sejmowej i przy wykorzystaniu argumentów obnażamy miałkość tych wniosków
— odpowiedział Fogiel.
Jak podkreślił: „wychodzimy z założenia, że to my, a nie opozycja, decyduje o tym, jaki jest skład rządu”.
Natomiast wicerzeczniczka PiS Urszula Rusecka zaapelowała do opozycji o „zabranie się do pracy”.
Czas najwyższy zabrać się naprawdę do pracy i wsparcia rządu w trudnym momencie historycznym, w jakim się znajdujemy. Pieniactwo i kalumnie, które rzucacie, nie przystoją i historia zapewne państwa za to rozliczy
— mówiła do opozycji.
Wcześniej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do możliwości złożenia takiego wniosku przez opozycję mówił, że Solidarna Polska jest ważnym koalicjantem.
Będziemy bronić jedności Zjednoczonej Prawicy
— zapowiadał.
Co dalej z CPK?
CPK to jest bardzo ważna inwestycja, sztandarowa i chcemy ją zrealizować; Polska nie może się cofać w rozwoju z uwagi na kryzys; my nie uważamy, że lotnisko jest niepotrzebne, bo jest już jedno w Berlinie - mówili w poniedziałek rzecznicy PiS Urszula Rusecka i Radosław Fogiel.
W poniedziałek wieczorem rozpoczęło się w Sejmie posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PiS, a CPK jest jednym z tematów obrad.
To jest bardzo ważna inwestycja, inwestycja sztandarowa, którą chcemy zrealizować, ponieważ Polska nie może się cofać w rozwoju z uwagi na kryzys
— podkreśliła wicerzeczniczka partii Urszula Rusecka.
Posłanka dodała: „wiemy, że mamy kryzys ogólnoeuropejski, ogólnoświatowy związany z wojną na Ukrainie kryzysem energetycznym, ale zobowiązaliśmy się, aby realizować wszystkie po kolei nasze inwestycje, takie jak przekop Mierzei (Wiślanej), otwarcie tunelu na Zakopiance, czy niedługo otwarcie tunelu pod Świną”.
Rusecka przekonywała, że będzie tak, gdyż „to są inwestycje, które są prorozwojowe i bardzo potrzebne dla naszego kraju”.
Rzecznik PiS Radosław Fogiel dodał, że „koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie samego lotniska, ale wszystkiego, co się z tym wiąże, jest skokiem cywilizacyjnym dla naszego kraju oraz też dowodem na zmianę myślenia o roli i pozycji Polski”.
Wskazał ponadto na fakt, że „będzie to pierwsza tak wielka inwestycja kolejowa”, gdyż „w końcu pojawią się w Polsce koleje dużych prędkości z prawdziwego zdarzenia, rozmaite regiony Polski będą połączone, do tego da to możliwości rozwojowe naszemu narodowemu przewoźnikowi”.
Nie uważamy, że lotnisko jest niepotrzebne, bo jest już jedno w Berlinie, a Polskie Linie Lotnicze (LOT) w zasadzie nie mają możliwości rozwoju, bo jest Lufthansa” - zaznaczył. „LOT ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o cały region, ale potrzebuje do tego możliwości rozwoju, możliwości kierowania strumieni pasażerskich do hubu, jakim będzie CPK po to, żeby móc tych przewozów realizować jeszcze więcej
— mówił Fogiel.
Przekonywał, że CPK, poza swoimi walorami, jeśli chodzi o komunikację i rozwój rynku kolejowego i lotniczego, będzie bardzo dobrym przedsięwzięciem biznesowym - będzie generować miejsca pracy, zyski i PKB.
W czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała poinformował, że prace przy budowie Portu Solidarność rozpoczną się połowie 2023 roku.
W czwartek spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold na tzw. master architekta nowego portu lotniczego. Wartość umowy wynosi ok. 150 mln euro. Projekt kluczowych obiektów CPK ma być gotowy w połowie 2023 r.
Na początku października spółka CPK złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie raport oceny oddziaływania na środowisko dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak informowano wówczas, raport to element wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.
W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości lotniska i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/622063-rzecznik-pis-to-my-decydujemy-jaki-jest-sklad-rzadu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.