„W tych okolicznościach konflikt z Brukselą nie jest nam potrzeby, ale jego łagodzenie musi się odbywać w określonych ramach i o nich dyskutujemy” – powiedział Piotr Müller w programie „Gość Wiadomości”.
Rzecznik rządu mówił o działaniach rządu, które mają pomóc Polakom przetrwać kryzys wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainę.
Ustanawiamy maksymalne ceny energii. Podobnie będzie na rynku gazu. (…) W ten sposób chcemy zabezpieczyć Polaków. Nie chcemy otwierać nowego frontu z UE, ale możemy w ten sposób ominąć niektóre regulacje unijne
– powiedział.
Zwrócił też uwagę na kwestię unijnych regulacji.
Problem jest taki, że część regulacji unijnych ma charakter wspólnotowy. (…) Widzimy nierówność w pewnych obszarach. Niemcy zadeklarowały, że 200 miliardów przekażą na pomoc swoim firmom i okazało się, że ograniczenia dot. pomocy publiczne nie są już tak ważne
– stwierdził.
Pytany o relacje Warszawy z Brukselą, odparł:
To skomplikowane relacje, wielopłaszczyznowe nieporozumienia. Ale to jest czas, w którym trzeba je wyjaśniać. (…) Ale potrzebna jest szczerość, której w Brukseli często brakuje.
Gotowość na kompromis
Piotr Müller podkreślił, że strona polska jest gotowa na kompromis z Brukselą. Zaznaczył jednak, że są pewne zastrzeżenia.
Jesteśmy gotowi na pewnego rodzaju kompromis. Odpowiedzialny polityk podejmuje decyzje patrząc na cały wachlarz rozwiązań i okoliczności dookoła. Mamy trudną sytuację geopolityczną, wojnę u naszego sąsiada, kryzys inflacyjny, który jest wywołany przez szantaż gazowy i energetyczny Rosji. Są też różnego rodzaju trudności ekonomiczne na całym świecie. (…) W tych okolicznościach konflikt z Brukselą nie jest nam potrzeby, ale jego łagodzenie musi się odbywać w określonych ramach i o nich dyskutujemy
– mówił.
Pytany o kwestię chęci zmiany rządu w Polsce przez niektórych polityków, odparł:
Te deklaracje padały od niektórych wprost i to polityków, którzy są w Polsce, w opozycji. Apelują, by do czasu ich rzekomej wygranej w przyszłości środków nie wypłacać. I w Brukseli, którzy mówią wprost, że nie można Polsce pod władzą PiS wypłacić środków. Ale to nie oznacza, że mamy się poddać i nie szukać rozwiązania.
Müller odniósł się też do ataków Donalda Tuska na rząd.
Nie sądzę, by zgłaszał jakiekolwiek propozycję poza tym, by nie było PiS-u. Można zweryfikować, co Tusk robił, gdy był premierem. To najprostszy test. Gdy był kryzys, zamiast pomagać Polakom, podwyższył wiek emerytalny. Kobietom o siedem lat. (…) Podatki były wyższe, gdy rządził Tusk. (…) Nie mówiąc już o 500+, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, wyprawce
– powiedział rzecznik rządu.
Tarcze antykryzysowe
Tarcze antykryzysowe pomogły ochronić miejsca pracy - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, komentując dane Europejskiego Urzędu Statystycznego.
Mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej! Według Eurostatu we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,6 proc.
— napisał w poniedziałek Müller w mediach społecznościowych.
Dodał, że z takim wynikiem Polska zajmuje drugie miejsce w UE.
Tarcze antykryzysowe pomogły skutecznie ochronić miejsca pracy
— napisał rzecznik rządu.
Według danych podanych przez Eurostat 3 listopada stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu wyniosła - tak jak w sierpniu - 2,6 procent.
Jak podała 8 listopada minister rodziny Marlena Maląg, według wstępnych danych resortu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 5,1 proc.; w porównaniu z poprzednim miesiącem liczba osób poszukujących pracy spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797 500.
mly/TVP/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/622061-muller-relacje-z-ue-jestesmy-gotowi-na-kompromis