Poznańscy radni przyjęli stanowisko ws. zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i ZSRS w czasie II wojny światowej w Poznaniu. „Postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszą powinnością i odpowiedzialnością wobec pokoleń Polaków, Wielkopolan, którzy stracili szansę na normalny rozwój” – podkreślono.
Za przyjęciem stanowiska głosowało w trakcie sesji 20 radnych; jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W stanowisku wskazano, że Rada Miasta Poznania nawiązując do swojej decyzji z 3 lutego 2004 roku, owocującej opublikowaniem w 2008 roku „Raportu o stratach wojennych Poznania 1939 – 1945”, opracowanego przez zespół 21 osób pod przewodnictwem prof. Andrzej Saksona z Instytutu Zachodniego, oraz do przyjętej ponad podziałami politycznymi uchwały Sejmu RP z 14 września 2022 r. wyraża swoje poparcie dla dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Poznań jest miastem ciężko doświadczonym przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II Wojny Światowej ponieśliśmy ogromnie straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura miejska: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne
— podano.
Ogromne straty ludzkie
W stanowisku podkreślono także ogromne straty ludzkie, wysiedlenia i przypomniano, że to właśnie w Poznaniu powstał pierwszy na ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny - Fort VII - służący głównie do eksterminacji mieszkańców stolicy Wielkopolski.
Dlatego mamy pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenie Poznania
— napisano.
Podkreślono również, że Rada Miasta Poznania „oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia dyplomatycznych rozmów bilateralnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniej reakcji, czyniącej zadość wymogom sprawiedliwości i prawdy. Podobnych, stanowczych działań oczekujemy również od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w domaganiu się od Federacji Rosyjskiej przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej na skutek rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką oraz ZSRS - Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich”.
W przyjętym stanowisku radni podkreślili, że „postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszą powinnością i odpowiedzialnością wobec pokoleń Polaków, Wielkopolan, którzy stracili szansę na normalny rozwój, utracili członków swych rodzin i nierzadko cały dorobek życia”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621832-wazne-stanowisko-radnych-poznania-ws-reparacji