Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja. To krok ku budowie drogi ważnej, potrzebnej dla tej części Polski, dla Małopolski, która dotrze także do Zakopanego - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w sobotę uroczyście otwierają tunel drogowy w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7. Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński dziękował za decyzję o nadaniu tunelowi imienia pary prezydenckiej.
Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja
— podkreślał.
To krok ku budowie tej drogi, drogi ważnej, potrzebnej, potrzebnej dla tej części Polski, dla Małopolski, ale potrzebnej dla całej Polski, bo mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, choć wiem, że to jest trudne, że dotrze ona także w tym, czy innym sensie, w tej czy innej formie, także do Zakopanego
— mówił.
Życie Marii i Lecha Kaczyńskich
Poza przyczyną mającą charakter incydentalny życiorysu mojej świętej pamięci bratowej, która wychowała się Rabce są także i inne przyczyny, te odnoszące się do roli historycznej pary prezydenckiej. Do tego, co uczynili, bardzo często działając we dwoje dla polskiej demokracji, wolności i suwerenności
— powiedział prezes PiS.
Jak powiedział prezes PiS, życie Marii i Lecha Kaczyńskich nie było przez wiele lat życiem łatwym.
Było bardzo trudne, biedne po prostu i choć mój brat mógł spokojnie wybrać inną drogę i zapewnić swojej rodzinie wysoki poziom życia, to jego żona zawsze go wspierała, nigdy nie narzekała na trudności naprawdę bardzo duże w latach 70. i 80.
— powiedział Kaczyński. Podkreślił, że żona „była dla niego niezwykle ważną podporą i tak było i później”.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w sobotę uroczyście otwierają tunel drogowy w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7. Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała nosi imię Lecha i Marii Kaczyńskich.
Lech Kaczyński wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami
Lech Kaczyński wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami i zasługuje, aby jego imieniem nazywać ulice, by budować mu ulice - mówił prezes PiS Jarosław PiS podczas otwarcia tunelu w ciągu Zakopianki, który nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
Jarosław Kaczyński podkreślał rolę swojego brata Lecha Kaczyńskiego w budowę środowiska Porozumienia Centrum, Prawa i Sprawiedliwości, a także jego wkład w „Tygodnik Solidarność”.
Lech Kaczyński jest patronem, ale jest jednocześnie inicjatorem i człowiekiem, który stworzył możliwość, otworzył drogę, którą w tej chwili idziemy i dlatego wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami, wpisał się i zasługuje - wraz ze swoją małżonką, swoją towarzyszką życia - na to, by jego nazwiskiej nazywać ulice miast, by budować mu pomniki - i te sensu stricto, i te, które mają kształt inny niż rzeźba, która przedstawia postać człowieka. Wielkie, wspaniałe budowle, które są znakiem tej nowej, rozwijającej się, szybko idącej ku temu należącemu się polskiemu narodowi europejskiemu poziomowi
— podkreślał prezes PiS.
Jarosław Kaczyński dziękował gminie Jordanów za nazwanie tunelu imieniem pary prezydenckiej, a gminie Lubień, że podjęła się nadania imienia gen. Stanisława Maczka pobliskiej estakadzie.
Był to naprawdę wielki patriota, wielki dowódca - człowiek, który też pięknie, złotymi zgłoskami wpisał się w dzieje naszej ojczyzny
— mówił.
Takich ludzi trzeba czcić, trzeba ich przypominać, bo oni stanowią ten wielki zasób, który symbolizuje i przenosi w teraźniejszość i w przyszłość te wartości na których Polska opierała się i musi się opierać, jeśli ma trwać, a powinna trwać, bo warto być Polakiem
— podkreślał.
„Ta zmiana nie mogłaby nastąpić bez Lecha Kaczyńskiego”
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że bez jego brata zmiana w Polsce, polegająca na całkowitym „odrzuceniu postkomunizmu” nie byłaby możliwa.
Polska jest krajem, w którym po 2015 roku nastąpiła realna zmiana systemu, odrzucono postkomunizm, ustrój eksploratorski, który radykalnie dzielił społeczeństwo
— mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwarcia tunelu w ciągu Zakopianki, któremu nadano imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego uhonorowanie w ten sposób nieżyjącego prezydenta RP jest zasadne ze względu na rolę Lecha Kaczyńskiego w tej zmianie.
Ta zmiana nie mogłaby nastąpić bez Lecha Kaczyńskiego. I tu nie chodzi tylko o jego zwycięstwo w wyborach, ale o całą polityczną drogę, która pozwoliła stworzyć w Polsce obóz, który w sposób racjonalny potrafił przeciwstawić się temu wszystkiemu, co po 1989 roku było złe
— powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że nie było to ugrupowanie, które z tradycji i wartości narodowych uczyniłoby relikt.
Krytyków było wielu
— mówił prezes PiS.
Ale znacznie trudniej było stworzyć formacje polityczną proponującą inną koncepcję, ale koncepcję mieszczącą się w polskich i europejskich realiach
— dodał.
„Polskie drogi muszą być bezpieczne”
Polskie drogi muszą być bezpieczne, zrobimy wszystko, aby były tymi, które służą rozwojowi gospodarki narodowej - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Skomielnej Białej (woj. małopolskie).
Szef MI uczestniczył w sobotnim uroczystym otwarciu tunelu drogowego w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, europosłanki Beaty Szydło i przedstawiciela KE Jacka Wasika.
Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
Usuwamy kolejny niebezpieczny odcinek na mapie polskich dróg poprzez, jakże ważną, trudną w realizacji inwestycję
— zaznaczył minister Adamczyk w Skomielnej Białej (woj. małopolskie). Zwrócił uwagę, że to kolejny odcinek drogi, „która zastąpi jakże niebezpieczną i nieprzewidywalną Zakopiankę”.
Polskie drogi muszą być bezpieczne i zrobimy wszystko, aby były bezpieczne, przewidywalne, aby były tymi, które służą rozwojowi gospodarki narodowej
— zapewnił szef MI.
Adamczyk wyraził przekonanie, że kierowcy, którzy pojadą nowo wybudowaną drogą w przyszłości „będą cieszyli się z tego, że mają do dyspozycji (…) komfortową drogę”.
Jak stwierdził, tak by się nie stało, „gdyby nie decyzje rządu o zwiększeniu finansowania potrzebnych, ważnych, niezbędnych, oczekiwanych przez pokolenia inwestycji” - m.in. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Krajowego Funduszu Drogowego.
Budujemy nowoczesne drogi o charakterze autostradowym i drogi ekspresowej, a w ich ciągach tunele
— powiedział Adamczyk.
Jak stwierdził, niebawem będziemy cieszyli się z tunelu do Świnoujścia, buduje się tunel na drodze ekspresowej S3, drążony jest również tunel „Węgierska Górka” w ciągu drogi ekspresowej S1, północna obwodnica Krokowa z elementami tunelowymi, a także Via Carpatia.
Tam zmierza z Opola tarcza drążąca TBM, która pozwoli drążyć kolejny tunel. To potwierdza, że Polska jest jednym największym placem budowy w Europie, gdzie realizuje się bardzo odważne inwestycje i skomplikowane inżyniersko
— zaznaczył.
Szef resortu infrastruktury podziękował za realizację tej i innych inwestycji, inżynierom GDDKiA, zespołom projektowym, nadzorowi, a także generalnemu wykonawcy oraz podwykonawcom.
Drążenie tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Prace były wykonywane 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Pierwsza nitka tunelu została przebita w październiku 2019 r., a równoległa - w kwietniu 2020 r.
Wartość inwestycji to niemal jeden miliard zł. Tunel zbudowała włoska firma Webuild, która przejęła dotychczasowego wykonawcę - firmę Astaldi.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621765-uroczyste-otwarcie-tunelu-im-marii-i-lecha-kaczynskich