Zakończenie wojny ideologicznej, jednoznaczne potwierdzenie woli dalszego członkostwa w Unii Europejskiej, przywrócenie na stanowiska publiczne osób skrzywdzonych ze względów politycznych – to niektóre punkty Deklaracji Krakowskiej, którą podpisali 11 listopada politycy Koalicji Polskiej-PSL.
Politycy KP-PSL, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali dokument w piątek, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na Rynku Głównym w Krakowie. Autorem tekstu Deklaracji Krakowskiej jest senator Kazimierz Ujazdowski. Politycy złożyli też kwiaty przy tablicy upamiętniającej insurekcję kościuszkowską.
To jest nasza deklaracja ideowa, patriotyczna. Polityka historyczna to jest nasza tożsamość i tradycja, której jesteśmy strażnikami
— powiedział na briefingu prasowym Kosiniak-Kamysz.
Jak dodał, 11 Listopada jest dniem, który łączy. Zadeklarował, że KP-PSL, kiedy zdobędzie władzę, zrobi wszystko, by w tym dniu nie było podziałów, aby obchody były wspólne. Kosiniak-Kamysz podkreślał znaczenie osoby Tadeusza Kościuszki w drodze do niepodległości Polski.
Bez niego nie byłoby roku 1918
— powiedział prezes PSL.
Hasłem Deklaracji Krakowskiej jest „Rzeczpospolita – bezpieczny dom dla wszystkich obywateli”. Podkreślono w niej, że „niepodległe państwo jest dobrem wspólnym wszystkich jego obywateli, powstało jako efekt wysiłków wielu nurtów politycznych i grup społecznych”.
Elementarna jedność wspólnoty obywatelskiej jest warunkiem rozwoju państwa jako dobrze zarządzanego i bezpiecznego domu obejmującego wszystkich mieszkańców
— czytamy.
Jak zaznaczono, „patriotyzm i troska o dobro obywateli zobowiązują do odrzucenia partyjniactwa, ograniczenia skali konfliktu pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz wspólnego działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa państwa i jego potencjału”. Prawda ta – czytamy – jest szczególnie aktualna „w obliczu agresywnego imperializmu Rosji i bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”.
Wezwanie dla wszystkich sił politycznych
Politycy Koalicji Polskiej wezwali wszystkie siły polityczne do wspólnego zobowiązania obejmującego 10 punktów Deklaracji Krakowskiej.
Punkty deklaracji to: „zakończenie wojny ideologicznej niszczącej podstawy wspólnoty obywatelskiej”; „uznanie kultur za podstawę jakości społeczeństw”; „przywrócenie respektu dla wszystkich władz konstytucyjnych, w tym parlamentu i niezależnego sądownictwa”; „okazywanie szacunku wszystkim grupom społecznym i zaprzestanie praktyk ich dyskryminujących”.
Inne punkty to: „potwierdzenie ciągłości wydatków w zakresie strategicznych inwestycji militarnych i energetycznych”; „przyjęcie mechanizmu stałej konsultacji najważniejszych spraw państwowych z udziałem wszystkich sił reprezentowanych w Sejmie i Senacie”; „powrót do partnerskiej współpracy władz państwowych z samorządowymi”; „jednoznaczne potwierdzenie woli dalszego członkostwa w UE jako zasadniczej przestrzeni realizowania polskich interesów”; „niewprowadzanie sporów ideologicznych i politycznych do szkół”; „przywrócenie na stanowiska publiczne najbardziej wartościowych osób skrzywdzonych ze względów politycznych i partyjnych”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621672-politycy-psl-podpisali-deklaracje-krakowska-co-zawiera