Prezydent Andrzej Duda przestrzega przed entuzjazmem; można podejrzewać Rosjan o wszelkiego rodzaju podstępy i prowokacje - skomentował w środę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot informacje o wyjścia Rosjan z Chersonia. Nie widzieliśmy jeszcze niczego na piśmie, a zmiana konstytucji to niezwykle poważna sprawa; analizy będą musiały być szczególnie wnikliwe - dodał prezydencki minister, odnosząc się do projektu zmian m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet parlamentarzystów i sędziów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińskie media relacjonują: Chersoń wydaje się opustoszały. Znikają rosyjskie flagi, w budynkach administracji zamieszkali… bezdomni. WIDEO
Chersoń? „Prezydent przestrzega…”
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał w środę rozkaz wycofania się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru, po meldunku złożonym przez Siergieja Surowikina, głównodowodzącego sił rosyjskich na Ukrainie.
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia, że przekazał prezydentowi Andrzeja Dudy tę informację.
Pan prezydent podszedł do niej absolutnie spokojnie, przestrzegał przed entuzjazmem. Tutaj można podejrzewać Rosjan o wszelkiego rodzaju podstępy, prowokacje
— podkreślił Szrot.
Myślę, że bohaterscy żołnierze ukraińscy i władze tego kraju są też na to przygotowani
— dodał.
Również doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że jest zbyt wcześnie, by mówić o rosyjskim wycofaniu się z okupowanego Chersonia.
„Dopóki w Chersoniu nie powiewa ukraińska flaga, nie ma sensu mówić o wycofaniu rosyjskich sił z miasta”
— oświadczył.
Projekt zmian w konstytucji ws. immunitetów?
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w środę projekty zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów. Ponadto PiS złożył projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, a pozostawiony będzie immunitet materialny.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: PiS złożyło w Sejmie projekty zmian, m.in. w konstytucji, ws. zniesienia immunitetu formalnego! „Sprawdzian dla uczciwości i wiarygodności”
W sensie formalnym nie widzieliśmy jeszcze niczego na piśmie, trudno się do tego odnosić, a zmiana konstytucji jest sprawą bardzo poważną
— powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Pan prezydent stoi na straży konstytucji, zawsze będzie stał i te analizy będą musiały być w tej sytuacji szczególnie wnikliwe
— powiedział.
Wszystko przed nami
— dodał.
Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.
Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.
Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621495-zmiany-w-konstytucji-szrot-analizy-musze-byc-wnikliwe