Oskar Szafarowicz ledwie kilka miesięcy temu pojawił się pierwszy raz na spotkaniu Forum Młodych PiS, by teraz stać się już najbardziej rozpoznawalną twarzą młodzieżówki. Najpierw z Wiktorią Mielniczuk i Kamilem Kaniukiem założyli w mocno lewicującym portalu społecznościowym tiktok profil „Okiem Młodych”, opowiadającym o Polsce z prawicowego punktu widzenia, a teraz sam Szafarowicz (rocznik 2001, student prawa i politologii Uniwersytetu Warszawskiego) wygrał konkurs TVP „Giganci Historii” na temat Rzeczpospolitej szlacheckiej w czasach saskich (1697-1763).
Młody ma mocne wejście - jesli w pół roku stał się obiektem ataków ze strony liberalnych mediów i polityków (Lubnauer, Szczerba) to co będzie za następne pół roku? Wykazał się przebojowością, determinacją, teraz w dodatku pracowitością i wiedzą - bo przygotować się do egzaminu z historii Wettynów - i to jeszcze egzaminy zdawanego przed kamerami - nie było łatwo.
Zarówno w programie, jak i za kulisami rozmawialiśmy zatem o przekłamaniach w rodzimej historiografii - Sasi mają wyjątkowo złą prasę, nad czym pracowały kilka pokoleń Prusaków, którzy chcieli zdezawuować rolę Saksonii w jednoczących się pod egidą Berlina Niemczech. U nas także pokutuje mit o gnuśnym Auguście III, atletą - seksoholikiem Auguście II i szlachetnym przegranym ówczesnego tronu - Stanisławie Leszczyńskim. Młody wiedział więcej niż tylko ze wspomnianych lektur (zwłaszcza dwóch biografii Sasów, autorstwa Jacka Staszewskiego), ale zaprezentował też nieszablonowy pogląd na reformy dawnej Rzeczpospolitej. Ulubiona mantra o modernizacji kraju w myśl królewskich postulatów wzmocnienia władzy monarszej zdominowała przecież dyskusję o przedrozbiorowej Polsce, choć równie silny prąd zmian wiał od dołu - od republikanów. Zniesienie Liberum Veto w zamian za zniesienie niektórych prerogatyw króla wzmocniłoby Sejm Walny - byłaby to ustrojowa rewolucja na skalę światową. Oskar Szafarowicz znał i ten wątek debaty o kształt władzy i reform w Rzeczpospolitej szlacheckiej. Supozycje Michała Szczerby o tym, że konkurs TVP mógł być ustawiony znajdują tu kolejne zasoby żenady.
Wschodzącą gwiazdę Szafarowicza warto odnotować i obserwować. Nie bez ryzyka jest ta dobrze zapowiadająca się kariera - młodzież z mniejszych miejscowości idąca do Warszawy potrafi oszaleć na punkcie salonowego świata, wielkomiejskiego stylu życia, wreszcie pycha jest największym grzechem polityków, zwłaszcza młodych. Niewielu jednostkom, zwłaszcza przy tak spektakularnym wejściu na scenę, udaje się zachować zimną krew w dalszych politycznych zmaganiach. Czy chłopak z Łowicza okaże się tym pozytywnym wyjątkiem? Zresztą sami Państwo możecie ocenić po takiej dyskusji, jak poniższa:
ROZMOWA Z OSKAREM SZAFAROWICZEM NA TEMAT KONKURSU W TVP I HISTORII RZECZPOSPOLITEJ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621285-mlody-z-pis-na-prowadzeniu-ale-nie-na-prostej-drodze