63,8 proc. Polaków jest za budową tymczasowej zapory na granicy z Obwodem Kaliningradzkim — wynika z sondażu IBRIS dla Radia ZET. Przeciwko takiemu pomysłowi opowiada się 22,8 proc. ankietowanych. Jedynie co siódmy przepytany przez IBRiS nie ma w tej sprawie zdania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak podaje radio ZET na pytanie, „Czy Pana/Pani zdaniem budowa tymczasowej zapory na granicy z Obwodem Kaliningradzkim jest potrzebna?”, „zdecydowanie tak” odpowiedziało 27,8 proc. badanych. Zdaniem 36 proc. ankietowanych jest ona „raczej potrzebna”.
Zdecydowanymi przeciwnikami tej instalacji jest 8,3 proc. Polaków, a 14,5 proc. ankietowanych uważa, że zapora jest „raczej niepotrzebna”. Z kolei 13,4 proc. pytanych przez IBRiS odpowiedziało „Nie wiem/Trudno powiedzieć”.
Radio Zet zaznacza, że najwięcej zwolenników budowy zapory jest wśród wyborców obozu rządzącego — aż 93 proc. Natomiast wyborcy opozycji są podzieleni w tej sprawie. W tej grupie badanych budowę popiera 48 proc. ankietowanych, przeciwko niej jest 36 proc., a 16 proc. nie ma zdania.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS został przeprowadzony na zlecenie Radia ZET w dn. 04-05.11.2022r. metodą CATI, na próbie 1100 osób.
Budowa zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory z concertiny na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy
Wicepremier mówił, że zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim „poprzez uszczelnienie tej granicy” w związku z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/621084-wiekszosc-polakow-popiera-budowe-zapory-na-granicy-z-rosja