Podczas rozmowy telefonicznej z premier Włoch Giorgią Meloni podziękowałem jej za jednoznaczne potępienie napaści Rosji na Ukrainę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z nową premier Włoch omówił bieżące tematy dwustronne i europejskie w szczególności bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w UE.
CZYTAJ TAKŻE:
Rozmowy Morawiecki - Meloni
W środę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Morawiecki rozmawiał z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni. Przekazał, że rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa energetycznego w UE, a premier podziękował Meloni za jej „jednoznaczne i twarde” stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Do rozmowy z premier Włoch odniósł się Morawiecki w czwartek na Facebooku.
Cieszę się ze zwycięstwa Giorgii Meloni we Włoszech i liczę na naprawdę owocną współpracę pomiędzy naszymi państwami
— napisał szef rządu.
Dodał, że „podziękował jej za jednoznaczne i twarde potępienie napaści Rosji na Ukrainę”.
To ważne, że mówimy w tej sprawie jednym głosem
— podkreślił Morawiecki.
Poza tym - jak dodał - „omówiliśmy bieżące tematy dwustronne i europejskie – w szczególności bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w UE oraz kwestii migracji i ochrony granic”.
Zaproszenie do Polski
O rozmowie premiera z Meloni mówił ponownie na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że w tej rozmowie zostały poruszone przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym.
Tak, jak wiemy, działania Rosji, szantaż energetyczny Rosji powoduje zawirowania na rynku międzynarodowym, jeżeli chodzi o ceny energii, gazu. To jest jeden z głównych tematów w tej chwili debat na poziomie UE i to był jeden z głównych tematów rozmowy
— powiedział Müller.
Dodał, że premier podziękował Meloni za jednoznaczną postawę w ocenie tego, co się dzieje na terenie Ukrainy, że to Rosja jest winowajcą tego konfliktu zbrojnego. Jak zaznaczył, „ta jednoznaczna postawa pani premier Meloni jest ważna w kontekście dalszych działań, które będą skierowane wspólnie w UE wobec Rosji”.
Kolejną kwestią - jak mówił Müller - która została poruszona to kwestia potencjalnej wizyty.
Pan premier skierował zaproszenie do pani premier Meloni do złożenia wizyty w Warszawie, ale również do odnowienia tej formuły najważniejszej, najbardziej zawansowanej formuły relacji międzyrządowych, czyli do tzw. konsultacji międzyrządowych
— podkreślił rzecznik rządu.
I zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak i premier Meloni wyrazili zadowolenie z tego faktu, żeby do takiej formuły konsultacji międzyrządowych powrócić. Ale najpierw oczywiście dojdzie do spotkania bilateralnego, a w przyszłości do konsultacji międzyrządowych na poziomie rządów Polski i Włoch
— dodał Müller.
Wotum zaufania
Rząd Włoch premier Giorgii Meloni otrzymał w ubiegłą środę w Senacie wotum zaufania. Także to głosowanie, po wcześniejszym w Izbie Deputowanych, potwierdziło, że centroprawicowy gabinet ma mocne poparcie w obu izbach parlamentu. Rząd poparło 115 ze 199 głosujących. Meloni w wystąpieniu w Senacie, poprzedzającym głosowanie, powiedziała, że „pokój osiąga się, dalej popierając Ukrainę, pozwalając jej się bronić”.
To jedyna szansa, jaką mamy, by obie strony zdecydowały się przystąpić do negocjacji
— mówiła.
Odnosząc się do kwestii kryzysu energetycznego, Meloni stwierdziła: „Nalegamy na Unię, żeby udzieliła wspólnych odpowiedzi”. Zaznaczyła jednocześnie: „Nie wyrażamy gotowości do tego, by przejść od uzależnienia od rosyjskiego gazu do uzależnienia od chińskich surowców”.
Nie wydaje mi się to nadzwyczaj inteligentną strategią
— oceniła. Stwierdziła ponadto, że „potrzebne są kroki, które w średnioterminowej perspektywie uwolnią Włochy od niedopuszczalnego uzależnienia energetycznego”.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/620641-rozmowy-morawiecki-meloni-licze-na-owocna-wspolprace