Budowa tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim jest w czwartek prowadzona w okolicach Gołdapi - poinformowała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz.
CZYTAJ TAKŻE:
Prace nad zaporą w powiecie gołdapskim
Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz powiedziała PAP, że żołnierze pracują w okolicach wsi Bolcie w powiecie gołdapskim.
Tam, gdzie wczoraj się prace rozpoczęły na trójstyku granic, dziś są kontynuowane
— dodała.
Pierwszego dnia żołnierze ułożyli niespełna 100 metrów zapory, która składa się z trzech rzędów concertiny. Zwoje drutu zaczepiane są o wbite głęboko w ziemię metalowe słupki. Rząd concertiny od strony Rosji jest najniższy, od strony Polski - najwyższy - ma trzy zwoje drutu ułożone jeden na drugim. Do układania ostrego drutu żołnierze używają bosaków. Pierwszego dnia zaporę układało ok. 20 żołnierzy, każdy z nich pod hełmem miał kominiarkę zasłaniającą twarz.
Cała konstrukcja zapory jest rozstawiana na pasie drogi granicznej - ów pas to 15-metrowa strefa biegnąca od monolitu, czyli słupka, który wyznacza linię granicy, w głąb kraju. Pas drogi granicznej jest wydzielony wzdłuż granicy państwowej, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.
Zapora na całym odcinku lądowym granicy
Informując o rozpoczęciu budowy zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie określił daty, w której konstrukcja ma być gotowa. Wiadomo, że zapora ma być ułożona na całym odcinku lądowym granicy, także w miejscach cennych przyrodniczo - aby chronić zwierzęta, przed zaporą z concertiny ma być ustawiona zwykła siatka.
Cała, licząca w sumie 210 km, granica z obwodem kaliningradzkim przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie.
Wicepremier Błaszczak powiedział w środę, że decyzja o budowie zapory z concertiny na polsko-rosyjskiej granicy została podjęta w związku z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński na środowej konferencji ocenił, że do tej pory granica z Rosją była bezpieczna, ale obecnie pod uwagę brane są inne scenariusze. Dodał, że do końca roku ruszy ponadto budowa zapory elektronicznej na tej granicy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/620635-zolnierze-kontynuuja-budowe-zapory-w-okolicach-goldapi