Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej, dziś, 25 października, w Berlinie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy, z udziałem m.in. szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz kanclerza Olafa Scholza. W konferencji weźmie udział także premier RP Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Odbudowa Ukrainy
Mimo trwającej wojny należy zaplanować odbudowę Ukrainy i być przygotowanym do tego zadania w dłuższej perspektywie, uważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który przed konferencją podkreślił, że „odbudowa będzie wielkim, wielkim zadaniem. I będziemy musieli sporo zainwestować, żeby to dobrze funkcjonowało”. Stwierdził, że „Ukraina nie może tego zrobić sama. Unia Europejska nie może też zrobić tego sama. Może to zrobić tylko cała społeczność światowa, która teraz wspiera Ukrainę”. Z tego powodu kanclerz Niemiec wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej i w ścisłej współpracy z rządem Ukrainy, zaprosił ekspertów na konferencję w Berlinie w dniu 25 października - informują organizatorzy.
Premier Polski Mateusz Morawiecki weźmie udział w otwierającej konferencję sesji (ok. godz. 9.00) - „International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation” - wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem, przewodniczącym RE Charlesem Michelem, minister rozwoju Wielkiej Brytanii Vicky Ford i sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem - poinformowało polskie MSZ. Dyskusję będzie moderowała prezes The German Marshall Fund of the United States Heather A. Conley.
We wtorkowej konferencji wezmą też udział znani eksperci, organizacje międzynarodowe, think tanki, naukowcy oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Wspólnie wniosą wkład do toczącej się dyskusji na temat odbudowy Ukrainy i przedstawią eksperckie rekomendacje dotyczące dalszych działań - informuje G7.
Przed rozpoczęciem konferencji kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewnili Ukrainę o długoterminowej pomocy:
Nawet jeśli zawsze należy być ostrożnym w porównaniach historycznych, to w tym przypadku chodzi o nic innego jak stworzenie nowego planu Marshalla na XXI wiek. Zadanie pokoleniowe, które musi się zacząć już teraz.
Nowy plan Marshalla
Musimy zacząć myśleć o odbudowie Ukrainy, nowym planie Marshalla - piszą w „Rzeczpospolitej” kanclerz Niemiec Olaf Scholz i szefowa KE Ursula von der Leyen. Zapowiadają stworzenie podstaw platformy darczyńców w celu koordynowania procesu odbudowy.
W tekście opublikowanym we wtorkowej „Rzeczpospolitej” Scholz i von der Leyen zaznaczają, że od kształtu odbudowy zależeć będzie to, jakim krajem stanie się Ukraina w przyszłości.
Czy będzie to państwo oparte na praworządności z silnymi instytucjami? Czy będzie miało dynamiczną i nowoczesną gospodarkę? Czy będzie prężną demokracją stanowiącą część Europy? Chociaż przy dokonywaniu porównań historycznych zawsze należy zachować ostrożność, tym razem możemy śmiało powiedzieć, że stawką jest tu stworzenie nowego planu Marshalla na miarę XXI wieku. Zadanie to potrwa pokolenia i musi rozpocząć się już teraz
— podkreślają.
Jak piszą, kraje G7, Unia Europejska i jej członkowie przeznaczyli do tej pory ponad 35 mld euro na samą pomoc kryzysową dla Ukrainy. Dodają, że oprócz tej doraźnej pomocy trzeba zacząć myśleć o odbudowie kraju, „mimo że pokój wydaje się wciąż odległy”. Zwracają uwagę, że w odbudowie Ukrainy muszą pomóc wszyscy – UE, G7 i partnerzy ze wszystkich stron.
Należy oczywiście włączyć największe instytucje finansowe i wiodące organizacje międzynarodowe. W perspektywie długoterminowej ważny będzie również udział prywatnych inwestorów i przedsiębiorstw
— zauważają.
Wraz z naszymi partnerami z G7 i innymi krajami, przy wsparciu organizacji międzynarodowych i Ukrainy, zamierzamy stworzyć podstawy pluralistycznej platformy darczyńców w celu koordynowania procesu natychmiastowego przywracania zniszczonej infrastruktury i rozpoczęcia długoterminowej odbudowy
— zapowiadają kanclerz Niemiec i szefowa KE.
Wskazują, że wspólna platforma będzie głównym instrumentem współpracy i koordynacji wsparcia międzynarodowego.
Chodzi o stymulowanie dużych projektów odbudowy i zapewnienie zaplecza technicznego. W ten sposób wyznaczymy najwyższe standardy w zakresie przejrzystości, skuteczności, kontroli i monitorowania projektów. Unia Europejska ma tu do odegrania ważną rolę
— piszą Scholz i von der Leyen.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/619504-w-berlinie-konferencja-ws-odbudowy-ukrainy-bedzie-premier