„KE potwierdziła dotąd spełnienie 14 z 20 warunków podstawowych. W sprawie pozostałych cały czas trwa dialog techniczny. Jest to normalna procedura, której podlegają wszystkie państwa członkowskie UE” - podkreśla Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w odpowiedzi na pytania portalu wPolityce.pl.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska uzgodniła Umowę Partnerską z Komisją Europejską! Szef rządu: „Zakończyliśmy te negocjacje ogromnym sukcesem”
W ostatnich dniach głośno zrobiło się o sprawie wypłat środków unijnych dla Polski, lecz nie chodzi wcale o Krajowy Plan Odbudowy.
„Dziennik Gazeta Prawna” donosi bowiem, że „Rząd Mateusza Morawieckiego zgodził się na zapisy w umowie partnerstwa, które potencjalnie pozwalają Brukseli blokować wypłaty pieniędzy na realizację polityki spójności”. Co więcej, „uwarunkowania wypłat zgodnością z zapisami Karty praw podstawowych (KPP) […] ma nie być w umowie litewskiej, słoweńskiej, bułgarskiej czy niemieckiej. Co ciekawe, nie ma go również w poprzedniej umowie polskiej na lata 2014–2020”.
Zapytaliśmy o to właściwy resort odpowiedzialny za te kwestie - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Czy to prawda, że Rada Ministrów zgodziła się na takie zapisy?
Nieprawdą jest, że państwa członkowskie UE nie muszą stosować przepisów wynikających wprost z obowiązującego prawa. Wszystkie państwa członkowskie UE, bez względu na to, czy cytują zapisy w Umowie Partnerstwa, czy nie, muszą, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem PE i Rady nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021, spełnić cztery podstawowe warunki horyzontalne: Zamówienia Publiczne; Pomoc Publiczna; Stosowanie Karty Praw Podstawowych; Stosowanie Konwencji ONZ o prawach Osób Niepełnosprawnych
— czytamy w odpowiedzi skierowanej do naszego portalu.
Na tym jednak nie koniec. Z doniesień prasowych możemy się dowiedzieć, że warunek w polskiej umowie partnerstwa „skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych” i ocena jego realizacji zostały określone jako „Niespełniony”. Jak komentuje to resort kierowany przez ministra Grzegorz Pudę?
Strona polska uznaje ten warunek za spełniony. Ma to odzwierciedlenie w samoocenach spełnienia tego warunku przekazywanych do Komisji Europejskiej w styczniu 2021 oraz wrześniu 2022. KE potwierdziła dotąd spełnienie 14 z 20 warunków podstawowych. W sprawie pozostałych cały czas trwa dialog techniczny. Jest to normalna procedura, której podlegają wszystkie państwa członkowskie UE. Polska ma czas na zamknięcie uzgodnień technicznych w sprawie sześciu warunków do momentu wystąpienia z wnioskiem o refundację
— odpowiada MFiPR w odpowiedzi na pytanie portalu wPolityce.pl.
ak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/619154-tylko-u-nas-zagrozone-wyplaty-z-ue-mfipr-odpowiada