Dwa lata Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej. Co zdziałał?
Mijają dwa lata, odkąd Piotr Mazurek został Pełnomocnikiem Rządu do spraw polityki młodzieżowej i Wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Warto się więc przyjrzeć, jaki jest dorobek tego młodego konserwatysty. A są to sprawy godne zauważenia. Pomimo młodego wieku (29 lat), Piotr Mazurek ma już za sobą bogate doświadczenia społeczne i polityczne. Działalność publiczną rozpoczął co najmniej 12 lat temu, inicjując i organizując mnóstwo inicjatyw. Jak czytamy na stronie Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Mazurek m.in. współorganizował wiele edycji Warszawskiego Marszu Rotmistrza Pileckiego oraz Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”. W 2011 roku był współzałożycielem Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 2012-2013 współpracował z Kongresem Mediów Niezależnych. Od kwietnia 2011 do listopada 2013 koordynował projekt „Spotkania Czwartkowe” w Fundacji Republikańskiej. W latach 2011-2015 sprawował funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia KoLiber.
Do czego doszła działalność polityczna. Był m.in. współautorem programu „Wizja dla Młodego Pokolenia” przyjętego w maju 2015 roku przez kandydata na urząd prezydenta Andrzeja Dudę jako jego oficjalny program dla młodych Polaków. Brał udział w roli prelegenta w licznych konferencjach m.in. Kongresie „Polska Wielki Projekt” oraz dwóch Kongresach Programowych Prawa i Sprawiedliwości „Myśląc Polska” (2015 i 2019). Od listopada 2015 roku pracuje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił w niej różne funkcje, aż do 23 września 2020 roku, gdy premier Mateusz Morawiecki powołał go na urzędy podsekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej. Od 17 listopada 2020 roku został powołany na urząd sekretarza stanu w KPRM. W listopadzie 2020 roku został także członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego i otrzymał powołanie na stanowisko wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Za jego sztandarową inicjatywę można uznać ustawę wzmacniającą rolę młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Dzięki niej przedstawiciele młodego pokolenia mają nie tylko kompetencje konsultacyjne i doradcze, ale także zyskali inicjatywę uchwałodawczą w samorządach.
„Kończymy, z tym że młodzieżowe rady mają charakter fasadowy. Dajemy im realne możliwości wpływania na życie publiczne, takie możliwości daje ustawa wzmacniającą rolę młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego” –
— mówił w ub. r. podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, podczas którego uczestniczył w sześciu debatach panelowych.
Uczestniczył także w tegorocznym Forum, podczas którego odbyły się m.in. warsztaty dla przedstawicieli samorządów na temat rad młodzieżowych.
Spełniająca wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości ustawa była tak bezdyskusyjnie potrzebna, że została przyjęta przez Senat bez poprawek. Może dlatego, że rządowemu pełnomocnikowi udało się sprawnie zgromadzić wokół niej wielkie grono opiniodawców. Projekt powstał w wyniku jego współpracy z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – powołanego w 2019 roku pierwszego w historii organu dialogu pomiędzy najważniejszymi instytucjami państwowymi i samorządowymi a środowiskami młodzieżowymi.
Inicjatyw autorstwa Piotra Mazurka jest więcej. Przykładem kolejnej może być konkurs „Ambasador Młodego Pokolenia RP”, skierowany do młodych osób zaangażowanych w działalność społeczną i obywatelską a także do organizacji, które tą działalność wspierają. Jego celem było wyróżnienie działalności młodych osób i podejmowanych przez nich inicjatyw oraz zwiększenie zaangażowania młodego pokolenia Polaków w działalność społeczną i obywatelską a także zachęcanie szkół, organizacji pozarządowych, samorządów, młodzieżowych rad, środowisk naukowych i firm do działania na rzecz młodzieży.
Konkurs odbywał się w dziewięciu kategoriach, stąd wyróżnienia przypadły osobom w różnym wieku i różnym organizacjom. Na przykład jednym z laureatów jest Ryszard Florek, prezes i współwłaściciel FAKRO, który został laureatem wyróżnienia „Ambasador Młodego Pokolenia RP” w kategorii „Mecenas młodego pokolenia” za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz młodzieży. Wśród uhonorowanych osób, organizacji i instytucji znaleźli się też m.in. członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kategorii „Najaktywniejszy Młodzieżowy Sejmik Województwa”, wolontariusze Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów w kategorii „Wzór godny naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym”, Gmina Miasto Chełm w kategorii „Najbardziej przyjazny młodzieży samorząd lokalny w Polsce” czy X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach w kategorii „Najaktywniejsza i działająca na rzecz młodego pokolenia szkoła”.
Na plus pełnomocnika można też zapisać jego aktywność zarówno w spotkaniach z środowiskami młodych społeczników i samorządowców, jak też finansowe wsparcie dla inicjatyw organizacji społecznych i instytucji dotyczących różnorodnych aspektów życia młodego pokolenia. Dotyczą one edukacji, wychowania, profilaktyki zdrowotnej czy przedsiębiorczości. Niektóre z inicjatyw pochodzą z organizacji konserwatywnych, co wydaje się naturalne, bo przywraca mocno zachwianą równowagę między nimi a środowiskami lewicowo-liberalnymi, mocno wspieranymi za czasów rządów obecnej opozycji. Stąd też jest naturalnym, że środowiska te, jak wieść niesie, odczuwają rozdrażnienie. Zresztą każdy konserwatywny polityk rządzącego obozu docierający do młodego pokolenia musi być uznawany za groźnego konkurenta.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/618467-2-lata-pelnomocnika-ds-polityki-mlodziezowej-co-zdzialal