Pragnę wyrazić głębokie uznanie dla dokonań Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, która od swego powstania wnosi istotny wkład do polskiego życia społecznego, naukowego i kulturalnego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji rozpoczęcia roku akademickiego na uczelni.
CZYTAJ TAKŻE:
List Andrzeja Dudy w czasie uroczystości w toruńskiej AKSiM odczytał zastępca szefa prezydenckiej kancelarii Piotr Ćwik.
W chwili, gdy rozbrzmiewa „Gaudeamus”, pieśń będąca symbolem wielowiekowego dziedzictwa Europy, w naturalny sposób wkroczeniu w nowy etap kształcenia towarzyszy refleksja nad już zgromadzonym dorobkiem naukowym i dydaktycznym. Pragnę wyrazić głęboki uznanie dla dokonań Akademii, która od swego powstania wnosi istotny wkład do polskiego życia społecznego, naukowego i kulturalnego. Dewiza uczelni Fides - Ratio - Patria bardzo wiele mówi o aksjologicznych fundamentach, na których toruńska Akademia wspiera swoją działalność
— napisał prezydent.
Prezydent podziękował środowisku AKSiM
Prezydent podkreślił, że prowadzone na uczelni wielokierunkowe studia służą w równym stopniu przekazywaniu specjalistycznej wiedzy, jak i umacnianiu duchowej wrażliwości oraz patriotycznych postaw młodych Polaków.
Podziękował też środowisku AKSiM „za pielęgnowanie prawdy, dobra i piękna, i niezachwiane, pełne zaangażowania propagowanie ich w polskim życiu publicznym”.
Doświadczenia pandemii oraz roku 2022, pierwszego od drugiej wojny światowej roku wielkoskalowej wojny w Europie, uświadamiają nam to wszystko w sposób wyjątkowy. Polska jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa potrzebuje własnej nauki, pomagającej sprostać licznym wyzwaniom. Wojna tocząca się na Ukrainie, zaatakowanie jej przez imperialną Rosję rzuca cień na wszystkie dziedziny polityki, gospodarki i życia społecznego. Rzeczpospolita otworzyła się na uchodźców, a polskie uczelnie na ukraińskich studentów i pracowników naukowych, którzy uzyskali możliwość kontynuowania edukacji i badań w naszym kraju
— zaznaczył Duda.
Duda wskazał, że po wojnie współpraca polskich i ukraińskich naukowców powinna stać się jeszcze szeroka i bardziej intensywna, bowiem leży to w żywotnym interesie obu państw.
Prezydent wyraził nadzieję, że rok akademicki 2022/2023 będzie wolny od trybu zdalnego pracy na uczelniach, gdyż minione lata uzmysłowiły nam niezbywalną potrzebę bezpośredniego kontaktu nauczycieli i studentów.
Premier: Otwarcie nowego roku akademickiego to wyjątkowe święto
List z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego skierował również premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Otwarcie nowego roku akademickiego to wyjątkowe święto, czas, kiedy społeczność uczelni z nadzieją towarzyszącą planom na nadchodzące miesiące uroczyście przystępuje do pracy. To początek nowego rozdziału w życiu świeżo upieczonych studentów, ale i kolejnego rozdziału w historii całej akademickiej wspólnoty
— napisał premier.
Morawiecki zwrócił uwagę, że przed wykładowcami i studentami otwierają się nowe perspektywy, rozpoczyna działalność Akademia Kopernikańska, która będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, nagród kopernikańskich i wspierać nową uczelnie publiczną - Szkołę Główną Mikołaja Kopernika.
Wierzę, że działalność Akademii okaże się realnym wsparciem prac prowadzonych przez polskich naukowców w kraju i za granicą, a przede wszystkim przyczynie się zwiększenia konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki na świecie. Również w tym roku Ministerstwo Nauki i Edukacji uruchamia ułatwiający integrację polskiej humanistyki z humanistyką światową Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
— podkreślił premier.
W uroczystej inauguracji wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wygłosił wykład „Ius i lex - źródła prawa”. Obecni byli też m.in. wiceministrowie: spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, zdrowia Waldemar Kraska, sprawiedliwości Marcin Romanowski, rolnictwa Anna Gembicka, rozwoju i techniki Piotr Uściński oraz sędzia TK Bogdan Święczkowski.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/618302-prezydent-pragne-wyrazic-glebokie-uznanie-dla-dokonan-aksim