W Berlinie powstało pierwsze polskie państwowe przedszkole. Placówka będzie funkcjonowała w polskiej szkole imienia generała Stefana Grota-Roweckiego działającej przy ambasadzie w Berlinie. Jak podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, „to niezwykle ważne, ponieważ uczyć języka trzeba od najmłodszych lat”.
CZYTAJ TAKŻE:
Polskie państwowe przedszkole w Niemczech
To historyczny dzień w Berlinie, ponieważ rozmawiamy na temat języka polskiego jako ojczystego dla dwóch milionów Polaków mieszkających w Niemczech. Ale jednocześnie otwieramy pierwszą w historii placówkę przedszkolną przy szkole ORPEG. Pierwsze przedszkole polskie poza granicami kraju, przedszkole państwowe, dla polskich dzieci w Berlinie
— powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.
Jak dodał, otwarcie placówki zbiega się z Dniem Edukacji Narodowej, kiedy wspominana jest Komisja Edukacji Narodowej.
Myślę, że to jest naprawdę duże wydarzenie. W Niemczech są już cztery takie przedszkola i będą także we wszystkich innych państwach. Do tej pory państwo polskie nie prowadziło przedszkoli dla Polaków poza granicami państwa. To niezwykle ważne, ponieważ uczyć języka trzeba od najmłodszych lat. Jak wejdziemy z dziećmi w wieku trzech lat do polskich przedszkoli, to one później będą ten język polski posiadać, będą nim władać, a dziś jest z tym problem. To jest nasza rola, aby dziś język polski rzeczywiście upowszechniać wśród Polaków za granicą
— wskazał minister Czarnek.
„Takie przedszkola będą powstawały na całym świecie”
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uroczyście otworzył w piątek oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku 3-6 lat w Polskiej Szkole im. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Berlinie. „Takie przedszkola będą powstawały na całym świecie” - zapewnił podczas uroczystości otwarcia placówki
Minister edukacji i nauki zwrócił uwagę, że „często dla dzieci polskich za granicą pierwszym językiem jest język kraju urodzenia”.
Te przedszkola właśnie po to są, żeby wprowadzać dzieci polskie w język polski, żeby już później, kiedy przechodzą do tych znakomitych szkół mogły zdobywać wiedzę o Polsce, jej historii i kulturze, żeby następnie, jako Polacy za granicą mogli służyć państwu polskiemu.
Postanowiliśmy więc, że nie może być tak, że Polska nie prowadzi za granicą przedszkoli dla polskich dzieci
— powiedział minister Czarnek podczas uroczystości otwarcia.
Tak zmieniliśmy przepisy w polskich ustawach oświatowych, żeby państwo polskie mogło być również, przy pomocy swoich agend, organem prowadzącym dla przedszkoli. I dziś otwieramy tutaj przedszkole, czyli oddział dziecięcy przy szkole podstawowej im. Gen. Grota-Roweckiego w Berlinie.
Takie przedszkola będą powstawały na całym świecie
— zapewnił.
Jesteście państwo Polsce niezwykle potrzebni, macie ogromny potencjał
— powiedział, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości.
Wszyscy razem stanowimy wielką wspólnotę polską, która liczy grubo ponad 50 milionów na całym świecie, łącznie z Polską.
Podczas ceremonii otwarcia przedszkola dzieci zaprezentowały program artystyczny, występy nagradzano burzliwymi oklaskami. Przemysław Czarnek wręczył najmłodszym upominki, nie zabrakło też sesji zdjęciowych z ministrem.
wkt,olnk/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/618170-w-berlinie-powstalo-pierwsze-polskie-panstwowe-przedszkole