Chcemy przyciągnąć inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych, poprzez inwestycje chcemy wychodzić z kryzysu - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że priorytetem na najbliższe lata jest zachowanie i tworzenie nowych miejsc pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Nasz region przyszłością Unii? „Die Welt”: „Niemcy były wczoraj, teraz wschodnia UE, która stała się nowym centrum kontynentu”
Premier: Można brać kryzys na przeczekanie, a można brać się z kryzysem za bary
Szef rządu wziął udział w spotkaniu dotyczącym przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Jak mówił „można brać kryzys na przeczekanie, a można brać się z kryzysem za bary” i rząd zdecydował się na to drugie.
Polityka przemysłowa, która nam przyświeca to polityka inwestycji
— oświadczył.
Poprzez inwestycję w infrastrukturę - dodał premier - rząd chce przyciągać zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów, a inwestycje będą służyć zachowaniu i tworzeniu nowych miejsc pracy.
To dla nas podstawowy priorytet na najbliższe lata
— podkreślił Morawiecki.
„W każdym zakątku Polski dajemy szansę na przyciąganie inwestorów”
Dodał, że dzięki inwestycjom infrastrukturalnym będzie też możliwość odbudowy zerwanych łańcuchów dostaw i łańcuchów produkcji.
Wzmacniamy tym szanse na nowe zakłady i przedsiębiorstwa, które są rozsadnikiem nowych technologii
— powiedział premier.
Jak mówił, cechą tego programu będzie też równomierność rozwoju w całej Polsce - dzięki rozwojowi infrastruktury nowymi inwestycjami będą objęte nie tylko wielkie aglomeracje.
Dziś tym programem wyrównujemy szanse
— powiedział Morawiecki.
W każdym zakątku Polski dajemy szanse na przyciąganie inwestorów
— dodał.
Dziś siejemy ziarno pod przyszłe lata rozwoju, poprzez inwestycje chcemy wychodzić z kryzysu
— powiedział Morawiecki.
Morawiecki: Cała Polska ma być jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną
Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy, dzięki wybudowanej od nowa infrastrukturze w myśl idei, że cała Polska ma być jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Premier zapewnił podczas uroczystości przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, że rząd wsłuchuje się w głos samorządowców.
Ci z was, którzy nie zdołali ze względu na rosnące ceny wykorzystać dotychczasowych środków z wcześniej przyznanych programów, z wcześniej podzielonych programów inwestycyjnych, będą mieli taką szansę; szansę zmiany zakresu swoich działań, przycięcie ich w taki sposób, aby zmieścić się w zakładanym budżecie
— mówił szef rządu, zwracając się do samorządowców.
„Wsłuchujemy się w głos samorządowców”
Jak stwierdził, „wsłuchujemy się w głos samorządowców i realizujemy program rozwoju stref ekonomicznych właśnie w szczególności dla was, dla mieszkańców Polski gminnej, Polski powiatowej, wszędzie, w każdym jej zakątku, każdym województwie”.
Z ogromną nadzieją, wiarą, a nawet pewnością - z mojej strony pewnością - że te inwestycje przyczynią się do budowy prawdziwej twierdzy. Twierdzy obrony miejsc pracy, coraz to lepszych miejsc pracy. I takiego modelu gospodarczego poprzez, który nie tylko wyjdziemy obronną ręką z tego kryzysu, ale wyjdziemy z niego zwycięsko
— podkreślił Mateusz Morawiecki.
Według szefa rządu, „to Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy”.
Dzięki, nie tylko poprawionej infrastrukturze, ale właśnie wybudowanej od nowa infrastrukturze w myśl idei, że cała Polska ma być jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną
— zaznaczył premier.
Buda: Musimy tworzyć coraz lepszą ofertę inwestycyjną
Aby rzeczywiście wspinać się w łańcuchu wartości, musimy tworzyć coraz lepszą ofertę inwestycyjną - mówił w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wskazał na potrzebę powiększania oferty gruntów dobrze uzbrojonych, z dobrą infrastrukturą.
Szef resortu rozwoju i technologii uczestniczył w piątek w uroczystości, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Budujące jest to, jak państwo odpowiedzieli na ten program
— mówił minister Waldemar Buda, zwracając się do samorządowców.
Zauważył, że upatrują oni „rozwój swoich samorządów, społeczności lokalnych w rozwoju gospodarczym”.
To bardzo dobre myślenie, które zaskoczyło nas w liczbie wniosków i wartości, na jaką państwo te wnioski składali
— powiedział.
Jak zaznaczył minister, „aby rzeczywiście wspinać się w łańcuchu wartości, musimy tworzyć coraz lepszą ofertę inwestycyjną”. Zwrócił uwagę, że kraje naszego regionu, całej Europy, konkurują o inwestorów z całego świata.
Musimy tę ofertę poprawiać. I właśnie ten boom inwestycyjny (…), 24,8 mld dol. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2021 r. wobec 13,8 mld dol. w poprzednim, pokazuje, że możliwości z punku widzenia terenów inwestycyjnych zostały w Polsce wyczerpane
— stwierdził.
Stąd, jak dodał, „wielka potrzeba, by podaż gruntów bardzo dobrze uzbrojonych, z bardzo dobrą infrastrukturą, znacząco powiększyć”.
Buda życzył samorządowcom, „by te inwestycje przełożyły się realnie na lepsze życie mieszkańców, wyższe wynagrodzenia i komfort (…) społeczności lokalnych”.
Czym jest Program Inwestycji Strategicznych?
Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.
Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/618146-premier-morawiecki-wyjdziemy-z-tego-kryzysu-zwyciesko