Senat wybrał na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych ławników - 26 osób - zostały zgłoszone przez… Komitet Obrony Demokracji! Kim są nowi ławnicy?
CZYTAJ TAKŻE:
Kim są nowi ławnicy?
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wskazał, że „opozycja mająca w Senacie większość miała niepowtarzalną okazję, by pokazać jak rozumie niezależność i apolityczność sądownictwa”, a na ławników wybrano „najbardziej zatwardziałych i wulgarnych działaczy KODu, w tym kandydatów z własnych list wyborczych”.
Kim są nowi ławnicy Sądu Najwyższego wybrani przez Senat? Ich działaniom przyjrzał się Maciej Stańczyk.
Przemysław Wiszniewski w swoich mediach społecznościowych wielokrotnie porównywał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera. Jak stwierdził, „w czasach demolowania ustroju sądowego przez Ziobrę i Kaczyńskiego nauczyliśmy się wiele z dziedziny prawa, a zwłaszcza konstytucjonalizmu”.
Stanisław Adamski, lubujący się w haśle z ośmioma gwiazdkami i czerwonych błyskawicach, sympatyk Róży Marii Barbary Gräfin von Thun und Hohenstein.
Ławnikiem SN została też Sylwia Bogusz - także fanka ośmiu gwiazdek, do tego Soku z Buraka i znanego chuligana Arkadiusza Szczurka.
W gronie wielbicieli ośmiu gwiazdek jest także Anita Czarniecka, Małgorzata Figa-Tomińska, i Grzegorz Gołębiowski.
Kandydatem KOD był także Roman Piotrowski i Sława Rafalak, nie stroniący od wulgaryzmów w swoich wpisach dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
Wśród „ośmiogwiazdkowców” znaleźli się też Monika Szafraniec, Robert Szczerbaniak, Ewa Topór-Nawarecka i Izabela Fularz.
Kto może być ławnikiem SN?
Według ustawy ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 40 lat, ale - w dniu wyboru - nie ukończyła jeszcze 60 lat; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika; posiada co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba, która m.in.: jest zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracuje w urzędach obsługujących centralne organy państwa, jest adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym albo należy do partii politycznej.
Generalnie ławnicy uczestniczą w Sądzie Najwyższym w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/617307-to-sa-lawnicy-sn-wielbiciele-soku-z-buraka-i-8-gwiazdek