Wojska Obrony Terytorialnej to formacja ludzi, którzy są patriotami gotowymi do obrony naszej ojczyzny; to kontynuowanie tradycji Armii Krajowej - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów święta WOT.
W środę w podwarszawskim Zegrzu odbywają się obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej i pięciolecia ich sformowania. Wojska OT obchodzą swoje święto w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, przypadającego 27 września. W obchodach uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Ta służba którą prowadzicie na co dzień jest też konsekwencją waszej formacji, a więc formacji ludzi, którzy są patriotami, którzy na ochotnika wstępują do wojska, są gotowi bronić naszej ojczyzny
— powiedział Błaszczak.
To kontynowanie tradycji Armii Krajowej
— dodał.
Według szefa MON ważna jest również tradycja żołnierzy niezłomnych, którzy są patronami poszczególnych brygad WOT.
Są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o siłę charakteru, niezłomność, patriotyzm, wierność ojczyźnie i to są właśnie też te cechy, które was wyróżniają
— podkreślił.
Błaszczak przypomniał, że w ciągu pięciu lat istnienia WOT, formacja ta pomogła przy wielu zdarzeniach, takich jak klęski żywiołowe, pandemia koronawirusa, czy atak hybrydowy z Białorusi na Polską granicę.
To był pierwszy etap tego planu, który zapewne powstał na Kremlu, żeby zaatakować Zachód. Potem przecież w lutym tego roku był atak na Ukrainę, ale tak odczytujemy te kremlowskie plany. Przecież żeby odtworzyć imperium zła, należało zaatakować państwa, które mogłyby wspierać Ukrainę. Tym kluczowym państwem, które wspiera Ukrainę jest Polska, a więc zależało tym złym ludziom na tym, aby doprowadzić do destabilizacji w naszej ojczyźnie
— powiedział wicepremier.
Jak dodał, nie udało się to dzięki postawie żołnierzy Wojska Polskiego, ale też żołnierzy WOT, „którzy wspierali straż graniczną, którzy ramie w ramie z żołnierzami wojsk operacyjnych utrzymali granicę”.
Nie dopuścili do tego żeby ten atak hybrydowy się powiódł
— podkreślił.
Odstraszanie Rosji
Zdaniem Błaszczaka „najlepszą metodą, żeby odwieść władców Kremla od tego, aby odbudowywali imperium jest odstraszanie”. Podziękował żołnierzom WOT za ich poświęcenie oraz łączenie aktywności zawodowej ze służbą.
Władze RP są przekonane o wielkiej wartości formacji którą reprezentujecie
– dodał wicepremier.
Na początku tego roku minęło pięciolecie WOT, które powstały 1 stycznia 2017 jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. WOT, które podlegają bezpośrednio ministrowi obrony, liczą obecnie 34 tys. żołnierzy. Misją WOT jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych.
„Ale słychać o was poza granicami”
O Wojskach Obrony Terytorialnej słychać także za granicą - powiedział w środę szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach święta WOT.
Gen. Rajmund Andrzejczak podkreślił w swoim wystąpieniu, że znakomita większość opinii o WOT to opinie tutaj u nas w kraju.
Ale słychać o was poza granicami
— zaznaczył szef SGWP w wystąpieniu w siedzibie dowództwa WOT w podwarszawskim Zegrzu.
Dodał, że pytania o WOT słyszy od szefów sztabów generalnych armii innych państw, najwyższych dowódców sojuszniczych sil zbrojnych i na posiedzeniach Komitetu Wojskowego NATO.
Zadają mi pytania, jak to się robi, że w tak krótkim czasie można zmotywować 35 tys. mężczyzn i kobiet, młodszych i tych dojrzalszych, i uczynić z nich siłę, która stanowi integralny element systemu bezpieczeństwa
— powiedział generał. Wyraził satysfakcję ze współdziałania WOT z wojskami operacyjnymi.
Według dowódcy WOT gen. broni Wiesława Kukuły święto WOT „ustawiono nie przypadkiem” w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Kukuła podkreślił masowy charakter ruchu oporu, którego siłą zbrojną byli żołnierze-obywatele.
Weteran AK, uczestnik Powstania Warszawskiego prof. Leszek Żukowski, ps. Antek stwierdził, że „służba w Wojskach Obrony Terytorialnej jest dla ojczyzny tak samo ważna jak w wojsku zawodowym”.
Waszym bezsprzecznym walorem - poza wyszkoleniem - jest znajomość terenu, z którego pochodzicie, i bliskość rodziny zmniejszająca tęsknotę, ale zwiększająca chęć do jej obrony
— powiedział.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/616072-blaszczak-wot-to-kontynuacja-tradycji-armii-krajowej