„Trzeba podziękować bohaterskim robotnikom z 1976 roku. Trzeba podziękować studentom z duszpasterstw akademickich, bez których akcja pomocy robotnikom – to najważniejsze wydarzenie, które otworzyło drogę „Solidarności” dla Polski, byłoby niemożliwe” - mówił Antoni Macierewicz po odebraniu Orderu Orła Białego.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent odznaczył Orderem Orła Białego Macierewicza, Naimskiego i Chojeckiego. Andrzej Duda: „To dla mnie wielki zaszczyt”
W piątek, w 46. rocznicę powstania KOR, podczas uroczystości w Belwederze, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydent - jako Wielki Mistrz Orderu - odznaczył Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego Orderem Orła Białego.
Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.
Wystąpienie Antoniego Macierewicza
Tych z nas, którzy jesteśmy dzisiaj odznaczani najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej, ale tak naprawdę przyjmujemy w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość. Tak naprawdę przyjmujemy w imieniu 1 Warszawskiej Drużyna Harcerskiej im. Romualda Traugutta „Czarnej Jedynki”. Bo to właśnie harcerze tej drużyny wypracowali program niepodległościowy, którego istotą było budowanie niezależnych instytucji społecznych, które będą jawnie działały w państwie okupowanym przez Sowietów, gdzie tak jak trafnie powiedział pan prezydent, życie ludzkie było przez cały czas pod znakiem zapytania. Zwłaszcza tych, dla których niepodległość była najważniejsza
— mówił Antoni Macierewicz.
A przecież każde pokolenie Polaków, począwszy od 1945 roku, walczyło o niepodległość. Po Armii Krajowej Żołnierze Niezłomnie, po Żołnierzach Niezłomnych robotnicy, po robotnikach rolnicy, potem studenci – kolejne fale Polaków robiły wszystko, żeby odzyskać niepodległość
— dodał.
Trzeba podziękować bohaterskim robotnikom z 1976 roku. Trzeba podziękować studentom z duszpasterstw akademickich, bez których akcja pomocy robotnikom – to najważniejsze wydarzenie, które otworzyło drogę „Solidarności” dla Polski, byłoby niemożliwe.
— zaznaczył współzałożyciel KOR.
„Utrzymanie niepodległości jest najważniejszym działaniem, które wszystkich nas musi łączyć”
To wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej odwagi, jaka dzisiaj jest niezbędna do prawdy o zbrodni smoleńskiej
— powiedział Antoni Macierewicz, wskazując, że wśród uczestników uroczystości w Belwederze jest przedstawiciel podkomisji smoleńskiej.
Wyraził „podziękowania za ten niezwykły zaszczyt dla tych, którzy działają na rzecz niepodległości”.
Bo to pokazuje dzisiejszej młodzieży, jakie wartości i jakie działania należy podejmować wtedy, gdy Polska jest zagrożona, a dzisiaj jest ona zagrożona najbardziej i utrzymanie niepodległości jest najważniejszym działaniem, które wszystkich nas musi łączyć i tworzyć jedność narodu wokół rządu i państwa polskiego
— mówił były szef MON.
mm/PAP/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/615477-macierewicz-przyjmujemy-odznaczenie-w-imieniu