Czy w razie dalszej blokady należnych Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, nasz rząd powinien przygotować własny plan rozwoju, pożyczając pieniądze na rynkach światowych? Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, takie rozwiązanie popiera aż 44 proc. Polaków.
Przeciwko przygotowaniu własnego KPO opowiada się 27 proc. respondentów. 29 proc. nie ma zdania.
Koncepcję „własnego KPO” popierają przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Przeciw są wyborcy Koalicji Obywatelskiej.
Losy polskiego Krajowego Planu Odbudowy nie są jeszcze rozstrzygnięte. Komisja Europejska najpierw zaakceptowała kompromis z Polską w sferze wymiaru sprawiedliwości. Później szefowa KE Ursula von der Leyen zgłosiła kolejne, w istocie zaporowe żądania. Obecnie toczą się rozmowy, które mają pomóc w znalezieniu kompromisowego rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie rozmów do pomyślnego końca. Polska musi więc z jednej strony być gotowa do kompromisu, ale z drugiej powinna pracować nad rozwiązaniami, które mogą okazać się konieczne w sytuacji dalszego blokowania należnych nam pieniędzy.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 9 do 12 września 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1092 osób.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/615050-nasz-sondaz-czy-nalezy-zastapic-kpo-wlasnym-programem