Instrumenty do interwencji w zakresie rynku energii posiada Komisja Europejska; zaproponujemy rozwiązania komplementarne wobec tych wprowadzanych przez KE - powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
CZYTAJ TAKŻE:
Będzie pomoc dla przedsiębiorców?
W opublikowanej w poniedziałek rozmowie z „DGP” minister rozwoju był pytany, czy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w związku z szybującymi cenami energii.
Rynek energii to zharmonizowany rynek europejski i instrumenty do interwencji w tym zakresie posiada Komisja Europejska. My wywieramy presję i proponujemy rozwiązania, które mogłyby być na poziomie całej Unii przyjęte przez KE
— podkreślił.
W jego ocenie po zapowiedzi szefowej KE w tej kwestii widać, że to się dzieje. Jak dodał, rozwiązania powinny być wprowadzone na poziomie UE jeszcze we wrześniu.
Komplementarnie do tego, co zrobi KE, wyjdziemy z naszymi rozwiązaniami
— zapewnił Buda.
Podkreślił ponadto, że „w najbliższych dniach” rząd może przyjąć propozycję dla przedsiębiorstw energochłonnych. Jak wyjaśnił, tego typu przedsiębiorstwa w pierwszym kroku mogą liczyć na pomoc do 2 mln euro, w drugim - do 25 mln euro.
Łączny koszt tego rozwiązania, z którego może skorzystać kilkaset firm, może wynieść 5 mld zł. Taka interwencja jest konieczna, ale co do interwencji wobec szerszego grona przedsiębiorców będziemy ją rozważać po tym, jak będą znane decyzje KE
— powiedział minister.
Wizyta ministra Budy w Turcji
Wśród potencjalnych obszarów współpracy z Turcją duże znaczenie będzie miał przemysł obronny - mówi PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wojna w Ukrainie oraz wzrost kosztów transportu towarów między Chinami i Europą dają polsko-tureckim relacjom nowy impuls - dodał.
W poniedziałek szef resortu rozwoju i technologii będzie przebywał z wizytą w Turcji. Według MRiT w Ankarze ma się spotkać m.in. z ministrem handlu Turcji Mehmetem Muşem, ministrem przemysłu i technologii Mustafem Varankiem oraz z przedstawicielami polskiego i tureckiego biznesu. Weźmie też udział w V Polsko-Tureckich Konsultacjach Gospodarczych.
Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Turcją, która jest naszym ważnym partnerem, szczególnie w obszarze handlu i inwestycji
— mówi PAP szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda, który z tureckimi ministrami handlu oraz przemysłu i technologii będzie rozmawiał o zacieśnianiu współpracy między obu krajami.
Wojna w Ukrainie i związane z nią sankcje nałożone przez UE na Rosję i Białoruś oraz drastyczny wzrost kosztów transportu towarów między Chinami i Europą dają polsko-tureckim relacjom nowy impuls
— dodał.
„Duże znaczenie będzie miał przemysł obronny”
Wskazał, że „wśród wielu potencjalnych obszarów współpracy z Turcją, duże znaczenie będzie miał przemysł obronny”.
Według MRiT polsko-turecka wymiana handlowa „okazała się odporna na turbulencje wywołane pandemią”. W 2020 r. polski eksport do Turcji zwiększył się o 15 proc., a import o 2 proc. W ubiegłym roku współpraca nabrała jeszcze większego tempa. Według danych w 2021 r. polski eksport do Turcji wyniósł 2,6 mld euro rosnąc o 19 proc., a import z Turcji do Polski osiągnął 5,3 mld euro, to wzrost o 32 proc.
Po pierwszym półroczu br. wymiana handlowa między Polską a Turcją przyspiesza - informuje resort.
Wyznaczyliśmy sobie wspólny cel - osiągnięcia wzajemnej wymiany handlowej na poziomie 10 mld euro i wszystko wskazuje na to, że osiągniemy go już w tym roku
— stwierdził Buda.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/613981-wzrost-cen-energii-buda-wywieramy-presje-na-ke