Dla rządu PiS polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki i jest nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki, ale jednocześnie zachowuje piękne polskie tradycje - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że różnych programów w ciągu najbliższych lat polskie rolnictwo otrzyma 25 mld euro.
CZYTAJ TAKŻE:
Morawiecki: To jest ostoja polskiej kultury i gospodarki
Premier podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Osiecku na Mazowszu, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki i jest nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki.
Nowoczesna, zamożna polska wieś, wieś która się zmienia, ale która jednocześnie zachowuje piękne polskie tradycje, to jest ostoja polskiej kultury i polskiej gospodarki
— powiedział premier na konferencji wspólnej z wicepremierem ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim nt. „Polski Plan Strategiczny WPR oraz bieżąca sytuacja w rolnictwie”.
Wymieniając programy rolne szef rządu podkreślił, że najważniejszym z nich był program wyrównania dopłat do hektara dla polskich rolników w porównaniu do rolników w Europy Zachodniej.
Morawiecki zwrócił uwagę, że ważna jest strategia całej UE, w którą Polska w pełni się wpisuje.
W pełni wpisujemy się w to, jakie są dzisiaj założenia Komisji Europejskiej. A to z kolei oznacza, że z różnych programów uzbierało się (…) na najbliższe kilka lat 25 mld euro, czyli grubo powyżej 100 mld złotych. Z różnych programów będziemy mogli oferować nie tylko środki krajowe, ale także środki europejskie na rozwój gospodarstw rodzinnych, na rozwój polskiego gospodarstwa rolnego
— powiedział premier.
Bardzo cieszę się, że udało się wypracować program strategiczny dla polskiego rolnictwa, który podniesie polskie rolnictwo, polską wieś na jeszcze wyższy poziom rozwoju, a budżet państwa polskiego będzie cały czas przeznaczał ogromne środki - to jest nasze zobowiązanie, aby polscy rolnicy podbijali (…) rynki europejskie
— powiedział Morawiecki.
https://mobile.twitter.com/PremierRP/status/1565594510075248640
Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej
W środę wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Budżet Planu Strategicznego wynosi ponad 25 mld euro, z czego na płatności bezpośrednie przeznaczone zostanie ponad 17 mld euro. Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność. Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka.
25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat
Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, poświęconej zatwierdzeniu przez KE krajowego planu strategicznego dla rolnictwa.
Dwa dni temu Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na 2023-2027, gdzie jest 25 mld euro na najbliższe 5 lat. To jest plan, w ramach którego wprowadzamy do wyrównania dopłat do mniejszych gospodarstw poprzez wdrożenie opłaty redystrybucyjnej
— powiedział w piątek w Osiecku wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Kowalczyk podziękował komisarzowi Unii Europejskiej odpowiedzialnemu za rolnictwo Januszowi Wojciechowskiemu za pracę przy negocjacjach planu.
Dzięki temu udało się osiągnąć, że Polska jest wśród 7 krajów, które mają ten plan zatwierdzony. To ważne, że ten plan zostaje zatwierdzony właśnie teraz, bo teraz rolnicy będą podejmować decyzje o strukturze upraw. Plan strategiczny nie tylko daje płatności bezpośrednie, tam jest 17 mld euro, które składają się z płatności podstawowej, z opłaty redystrybucyjnej, która ma pójść na wsparcie dla mniejszych gospodarstw, jest tam też wsparcie dla młodych rolników. Każdy, kto przejmuje gospodarstwo, będzie miał zwiększoną płatność bezpośrednią przez 5 lat. Ale przede wszystkim są tam ekoschematy, pozwalające na gospodarowanie na gruntach zgodnie z ochroną środowiska, ale jednocześnie pozwalające, aby przy jak najmniejszych dochodach uzyskiwali jak największe dochody
— powiedział Kowalczyk.
Dodał, że spośród kilkunastu ekoschematów, rozpatrywanych wcześniej, zostało 5, z czego najważniejsze jest rolnictwo węglowe, a poza tym w ramach ekoschematów jest rolnictwo ekologiczne czy rośliny miododajnie. Kowalczyk przypomniał także, że poza płatnościami bezpośrednimi rolnictwo może liczyć na II filar, czyli dotacje rozwojowe, do inwestycji rolniczych, do rozwoju obszarów wiejskich czy cyfryzacji.
Pierwotnie plan strategiczny nie zawierał zbyt dużego wsparcia dla hodowli, ale na ostatnim etapie udało się to zmienić poprzez dwukrotne zwiększenie dopłat do dobrostanu zwierząt, co daje nadzieje nie tyle na zatrzymanie likwidacji hodowli, co wręcz na ich odbudowę
— powiedział wicepremier.
Dodał, że w ramach planu jest mowa o wsparciu dla przetwórstwa rolniczego, w tym „zakładów przyzagrodowych”, poza tym samorządy będą miały obowiązek bezpłatnie udostępniać powierzchnię targową rolnikom w piątki i soboty.
Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat
— podsumował Kowalczyk.
Polska w grupie pierwszych siedmiu krajów z zatwierdzonymi planami strategicznymi
Polska jest w pierwszej grupie siedmiu krajów, gdzie KE zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w Osiecku (woj. mazowieckie). Jak dodał, na zatwierdzenie takich planów czekają m.in. Niemcy, Holandia.
Polska jest wśród pierwszych siedmiu krajów z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Pierwsza grupa najszybciej zakończyła negocjacje, przedstawiła najlepsze plany
— powiedział w piątek Wojciechowski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.
Jak wymienił Wojciechowski, państwa, których plany zostały już zatwierdzone to Dania, Finlandia, Francja, Polska, Portugalia, Hiszpania i Irlandia - w sumie siedem państw.
To jest wielka sprawa, że Polska jest w tej pierwszej grupie państw z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Inne państwa jeszcze czekają na takie decyzje wśród nich są Niemcy, Holandia, Włochy - duże rolnicze kraje
— powiedział.
Jak podkreślił unijny komisarz ds. rolnictwa, w polskim planie strategicznym najważniejsze są gospodarstwa hodowlane, które „bardzo zyskają na tym planie”.
My rzeczywiście ten plan zmieniliśmy w ostatnich tygodniach pracy (…) w kierunku większego wsparcia dla gospodarstw hodowlanych
— wskazał.
Polski plan powstał wspólnie z rolnikami
Wojciechowski podkreślił, że polski plan powstał wspólnie z rolnikami; uwzględnia on postulaty rolników, przede wszystkim, jeśli chodzi o hodowlę - „tę najbardziej zagrożoną część rolnictwa polskiego - wprowadza ogromy postęp”.
Jeśli policzymy wszystkie środki przewidziane z tych 25 mld euro na te najbliższe 5 lat, to na hodowlę przeznacza się, na dobrostan zwierząt, 1,7 mld euro plus w płatności do produkcji drugie 1,7 mld euro
— powiedział.
Jak dodał, jest jeszcze wsparcie dla ekstensywnego wypasu na użytkach zielonych.
Także w sumie to jest ponad 3,7 mld euro na wsparcie hodowli. Uwzględniając jeszcze niektóre dodatkowe elementy, to jest blisko 4 mld euro. Polskie gospodarstwa hodowlane odczują ogromne wsparcie i ogromną zmianę, jeśli chodzi o politykę i fundusze unijne właśnie do nich skierowane
— powiedział.
Unijny komisarz wskazał, że w ramach rolnictwa węglowego, czyli płacenie rolnikom za takie dobre praktyki, jak m.in. stosowania obornika, przyorywanie słomy, zostawianie resztek pożniwnych w glebie - za to rolnicy dostaną 2,8 mld euro.
Wojciechowski przekazał, że to, co jest bezpośrednio skierowane na dobrostan zwierząt, czyli 1,7 mld euro na 5 lat, to jest więcej niż cała Unia Europejska 27 krajów wydała na dobrostan zwierząt w poprzedniej siedmiolatce.
Polska bardzo intensywnie wspiera hodowlę poprzez dobrostan zwierząt
— zaznaczył.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/612803-premier-wies-jest-fundamentem-polskiej-gospodarki