Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas uroczystości upamiętniających 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. Wystąpienie prezydenta próbowali zagłuszać protestujący gwizdami. Z kolei uczestnicy obchodów oklaskiwani głowę państwa.
„Solidarność” zwyciężyła i jest tutaj dzisiaj z nami w osobach bohaterów tamtych dni, ludzi „Solidarności” w szerokim tego słowa znaczeniu, którzy stali wtedy tu na tym placu, pod gorzowską katedrą, przy białym krzyżu po to, by pokazać, że mimo komunistycznej próby zniewolenia są wolni
— mówił prezydent Andrzej Duda.
„Solidarność” jest symbolem wolnej i niepodległej Polski, nie tylko tu, w Gorzowie i w Rzeczypospolitej, ale i na całym świecie. Spotykamy się w rocznicę wydarzeń, które legły u podstaw największego na świecie związku zawodowego, a zarazem ruchu społecznego, jakim była i jest „Solidarność”
— powiedział.
Tak, to, że dzisiaj wolno swobodnie protestować, to jest Wasze wielkie zwycięstwo. To, że dzisiaj można swobodnie wyjść i powiedzieć: „nie podobają mi się decyzje władz miejskich, wojewódzkich, powiatowych, rządu, czy nie podobają mi się decyzje prezydenta” – to jest wasza wielka zasługa. O to walczyliście, to jest właśnie wolna Polska
— podkreślił.
Osłonięcie instalacji upamiętniającej Gorzowski Sierpień
Prezydent Andrzej Duda w Gorzowie odsłonił we wtorek instalację upamiętniającą Gorzowski Sierpień i wręczył odznaczenia uczestnikom wydarzeń sprzed 40 lat.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. Prezydent odsłonił instalację upamiętniającą wydarzenia sprzed 40 lat. Gorzowskim Sierpniem nazywa się protest, który odbył się 31 sierpnia 1982 r., w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
We wtorek prezydent odznaczył uczestników Gorzowskiego Sierpnia m.in. Jana Hańbickiego - kolportera wydawnictw drugiego obiegu, Maciej Jankowskiego, Janinę Bąk. Wśród odznaczonych byli także m.in. Józef Jęcz, Waldemar Sawicki, Czesław Laska, Janusz Łabiak, Jan Król, Danuta Olszewska.
31 sierpnia 1982 r. od godzin popołudniowych wokół katedry zaczęli więc gromadzić się mieszkańcy Gorzowa, ok. 6-10 tys. osób. Protestowano przeciw stanowi wojennemu. Była to największa demonstracja polityczna w historii Ziemi Lubuskiej. Komunistyczne władze represjonowały uczestników Gorzowskiego Sierpnia. Milicja zatrzymała łącznie 202 osoby, 26 osób skazano na karę kilku lat więzienia.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/612472-skandal-w-gorzowie-protestujacy-wygwizdali-prezydenta-dude