Polskie wsparcie dla walczącej Ukrainy oraz relacje między naszymi krajami były głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. Nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie – zaznaczyła Elżbieta Witek.
CZYTAJ TAKŻE: Szef parlamentu Ukrainy weźmie udział w Campusie. Będzie debatować z marszałkiem Grodzkim. „Jasny sygnał, że…”
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przebywa obecnie z wizytą w Polsce; w poniedziałek spotkał się w Sejmie z marszałek izby Elżbietą Witek. Jak przekazano na stronie Sejmu, rozmowa dotyczyła głównie polskiego wsparcia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy oraz relacji między naszymi krajami.
W komunikacie podkreślono, że Elżbieta Witek zapewniła przewodniczącego Rusłana Stefanczuka, „że podczas wszystkich rozmów i spotkań, jakie odbywa w ramach dyplomacji parlamentarnej, porusza temat wojny na Ukrainie, akcentując znaczenie wspierania Ukrainy i wagę jej zwycięstwa z Rosją”.
Powtarzam moim rozmówcom, że nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny
— podkreśliła marszałek Witek, cytowana w komunikacie.
Rusłan Stefańczuk - jak przekazano - podziękował z kolei marszałek Witek za podjęcie inicjatyw ustawodawczych dotyczących Ukrainy, podkreślił zaangażowanie polskiego prezydenta, premiera i parlamentarzystów na rzecz jego państwa, a także wyraził wdzięczność całemu narodowi polskiemu.
Ukraińcy znaleźli miejsce w domach i sercach Polaków
— zaznaczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.
Co mówiła podczas spotkania marszałek Witek?
Marszałek Sejmu zauważyła podczas spotkania, że Polska pomaga Ukrainie już od pierwszych godzin wojny w wielu wymiarach, a ogromną rolę ma tu do odegrania dyplomacja parlamentarna. Witek podkreśliła, że „stara się szukać sposobów, aby zachęcić Europę Zachodnią, do tego, by nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie”. Jako przykład takich działań marszałek Sejmu wymieniła zorganizowane z jej inicjatywy wiosenne spotkanie kobiet-przewodniczących parlamentów państw UE.
Jak przekazano w komunikacie, Witek podkreśliła także podczas spotkania, że istotne jest to, aby pomoc dla Ukrainy miała charakter ciągły i systematyczny. Zwróciła uwagę, że „Ukraina musi mieć czym walczyć”.
Nawiązując do obchodzonego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy marszałek Sejmu zauważyła, że tegoroczne święto nasi sąsiedzi obchodzą w warunkach szczególnych: podczas niesprowokowanej, barbarzyńskiej napaści ze strony Rosji. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że kolejna rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości będzie świętowana już w wolnej Ukrainie
— przekazała Kancelaria Sejmu.
Jak podkreślono, podczas spotkania przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zaprosił marszałek Elżbietę Witek do udziału w parlamentarnym szczycie Platformy Krymskiej, zaplanowanego na październik w chorwackim Zagrzebiu. Stefanczuk przekazał również marszałek Sejmu oryginalny tekst uchwalonej przez ukraiński parlament - z inicjatywy prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego - ustawy o ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli RP znajdujących się na terytorium Ukrainy.
Pod koniec lipca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o specjalnym statusie - prawnych i socjalnych gwarancjach - dla obywateli Polski na Ukrainie. Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.
Spotkanie Stefanczuka z marszałkiem Grodzkim
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanczuk po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, rozmawiał z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W spotkaniu udział wzięła także wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Po spotkaniu na wspólnym briefingu prasowym z marszałkiem Senatu, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy podziękował Polsce w imieniu całego narodu ukraińskiego.
Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Polkom i Polakom, wszystkim przedstawicielom tego kraju za to wszystko, co robicie dla Ukrainy” - powiedział. „Chciałbym podziękować wszystkim Polakom za to, że otworzyliście drzwi swoich domów i otworzyliście swoje serca. Przyjęliście Ukraińców, którzy czują się tutaj jak w swoim domu, ale wiedzą, że to jest wasz dom
— podkreślił, zaznaczając, że jego rodacy przebywający w naszym kraju marzą o tym, by jak najwcześniej mogli wrócić do swoich domów.
Stefanczuk podziękował także marszałkom, wszystkim posłom i senatorom za inicjatywy wspierające Ukrainę, jakie podejmowano w obu Izbach polskiego parlamentu.
Pragnę również podziękować za wsparcie, które jest okazywane przez tych wszystkich, którzy wiedzą, że najważniejsza teraz jest przyszłość naszych krajów
— dodał.
Ustawa o specjalnym statusie ludności polskiej w Ukrainie
W imieniu Rady Najwyższej Ukrainy przekazał również marszałkowi Senatu treść ustawy o specjalnym statusie ludności polskiej w Ukrainie.
Jest to ustawa, która została zainicjowana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i została jednogłośnie przegłosowana w Radzie Najwyższej Ukrainy, a następnie podpisana przez prezydenta Zełenskiego
— podkreślił Stefanczuk.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy poinformował też, że podczas poniedziałkowych rozmów z marszałek Sejmu i marszałkiem Senatu umówili się, że wspólnie wezmą udział w szczycie parlamentarnym w ramach Platformy Krymskiej.
Zaprosiłam panią marszałek i pana marszałka do udziału w tym szczycie. Bardzo liczę na to, że w trakcie trwania tego szczytu będziemy omawiali kwestie związane z powstawaniem nowego systemu bezpieczeństwa na świecie
— podkreślił.
Poinformował również, że w trakcie rozmów omawiano kwestię możliwego uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorującego terroryzm bądź państwo terrorystyczne. „Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia pociągnięcia odpowiedzialności i ukarania Rosji za popełniane zbrodnie” - podkreślił.
„Cały czas pracujemy w jednym celu: dla pełnego i jak najszybszego zwycięstwa Ukrainy”
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił z kolei, że po raz kolejny z radością wita w Polsce oraz w murach Senatu „jednego z bohaterów Ukrainy”. Wyraził nadzieję, że ta wizyta jest częścią stałych kontaktów. Podkreślał, że Senat RP niezmienne i stanowczo stoi na stanowisku, by wojna na Ukrainie została jak najszybciej zakończona.
Ale nie poprzez negocjacje z najeźdźcą, tylko poprzez wyrzucenie wszystkich żołnierzy rosyjskich z terenu wolnego, niepodległego państwa, jakim jest Ukraina
— zaznaczył.
Przypomniał, że w niedzielę w Olsztynie wspólnie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy wzięli udział w uroczystości nadania jednemu z placów imienia generała Marka Bezruczki, który jest „bohaterem dwóch narodów”. Podkreślał przy tym, że młode pokolenie Polaków, z którymi mieli okazję spotkać się w Olsztynie, rozumie, iż „starcie cywilizacji demokracji i wolnych krajów z cywilizacją barbarzyńców musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy i wolnego świata, bo jest to kluczowe dla przetrwania cywilizacji demokratycznej”.
Marszałek Senatu poinformował również, że zaplanowane są kolejne ruchy wspierające Ukrainę w wymiarze parlamentarnym, m.in. posiedzenie formatu krymskiego w Zagrzebiu. Dodał, że będzie konferencja międzyparlamentarną, gdzie zostaną wysyłani przedstawiciele Senatu.
Cały czas pracujemy w jednym celu: dla pełnego i jak najszybszego zwycięstwa Ukrainy, abyśmy mogli wszyscy razem przystąpić do odbudowy zniszczonego kraju
— powiedział.
Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. Pierwsze spotkanie w ramach platformy zostało zaplanowane na 23 sierpnia w Kijowie. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/612339-powitanie-szefa-ukrainskiego-parlamentu-z-marszalek-sejmu