Premier Mateusz Morawiecki wybiera się do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmów ma być sytuacja w Ukrainie oraz konsekwencje rosyjskiej agresji.
CZYTAJ TAKŻE:
Premier Morawiecki leci do Paryża
O wizycie Morawieckiego we Francji, zaplanowanej na 29 sierpnia, poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.
Będziemy przekonywać prezydenta Francji do dalej idących sankcji. Poruszony zostanie również temat energetyki, chociażby w zakresie zmiany polityki ETS oraz polityki energetycznej
— powiedział w rozmowie z Polsat News.
W ocenie polskiego rządu, polityka energetyczna powinna być zmieniona w taki sposób, aby „nie tworzyć dodatkowych impulsów podatkowych”
Takich jak system ETS
— wyjaśnił Müller. Zdaniem rzecznika rządu, system ten w praktyce powoduje właśnie wzrost cen nośników energii.
Jak wskazał polityk, konieczne jest również poszukiwanie takich rozwiązań, „które uniezależnią nas energetycznie”.
Francuzi przechodzą „kurację szokową”
Jak w tej chwili przedstawiają się relacje polsko-francuskie? Rzecznik rządu wyjaśnił, że są dobre, jednak Paryż zmaga się obecnie ze skutkami uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji.
W tej chwili przechodzą kurację szokową, czyli wysokie ceny gazu i innych nośników energii
— powiedział.
Pytany, czy rozmowa będzie dotyczyć także większej pomocy dla Ukrainy ze strony takich krajów jak Francja i Niemcy, rzecznik rządu stwierdził, że „cały czas ta presja się odbywa”.
Natomiast oczywiście o tym decydują suwerennie te kraje
— podkreślił.
Müller zwrócił uwagę, że od pierwszych dni rosyjskiej agresji i tak nastąpiła zmiana, ponieważ „jakiś rodzaj pomocy został przekazany”.
Przypomnijmy, gdy premier jechał na początku wojny do Berlina, to Niemcy nie chciały w ogóle żadnego sprzętu wysłać, bo uważały, że to ich polityka i nie będą tego robiły. To się zmieniło, ale oczywiście zasięg pomocy jest niewystarczający
— podkreślił.
Jak dodał, premier będzie rozmawiał z prezydentem Francji „szerzej, bardziej o bezpieczeństwie energetycznym”.
KPO dla Polski? „Piłeczka po stronie KE”
Pytany, czy są szanse na to, że środki z KPO zostaną odblokowane, rzecznik stwierdził, że „piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej”. Piotr Müller wyraził przy tym przekonanie, że środki w końcu trafią do Polski.
KE zaakceptowała KPO w związku z tym my już w tej chwili uruchamiamy projekty w ramach prefinansowania krajowego, a później będziemy oczekiwali na zwrot tych środków w ramach KPO
— wyjaśnił.
aja/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/611822-morawiecki-spotka-sie-z-macronem-wsrod-tematow-sankcje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.