„Może się okazać(…), że argumenty PiS trafią na podatny grunt i nie tylko wyborcy partii rządzącej uznają, że Komisja gra wobec Polski nie fair” - pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.
CZYTAJ TAKŻE:
Spór o środki z KPO przesunie nastroje Polaków w kierunku antyeuropejskim?
Dziennikarz stawia tezę, że rząd Prawa i Sprawiedliwość może narracyjnie wygrać w sporze z Komisją Europejską dotyczącym Krajowego Planu Odbudowy. Zdaniem Szułdrzyńskiego, Bruksela powinna „bardzo głęboko przemyśleć tę sytuację i podejmując decyzję dotyczące KPO, zastanowić się nad tym, czy karząc rząd PiS, nie doprowadzi do znacznego osłabienia proeuropejskich nastrojów w Polsce”.
Choć autor komentarza w „Rzeczpospolitej” oskarża premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o rozpoczęcie „antyunijnej kampanii”, ponieważ obaj politycy mówią prawdę o postawie Berlina i Brukseli wobec Polski, to z drugiej strony zastanawia się, czy Komisja Europejska także nie powinna bardziej zastanowić się nad decyzją w sprawie odblokowania KPO.
Owszem, Komisja ustami swej szefowej przekazała opinię, że dotychczasowe zmiany w prawie nie są wystarczające do tego, by odblokować KPO, ale na razie jesteśmy raczej na etapie negocjacji, a nie ostatecznych decyzji. I być może też twardą retorykę PiS należy uznać za element tych negocjacji – na zasadzie: odblokujcie należne nam środki z KPO, bo rozpętamy w Polsce antyeuropejskie piekło
— wskazuje Szułdrzyński.
Komisja Europejska musi mieć świadomość, że doprowadzenie do polsko-europejskiej wojny wcale nie musi się skończyć porażką PiS. Przeciwnie, może przesunąć w Polsce nastroje społeczne w kierunku antyeuropejskim
— dodaje.
„Może się okazać, że argumenty PiS trafią na podatny grunt”
Publicysta zwraca uwagę, że Polacy „teoretycznie są bardzo proeuropejscy”, tym niemniej widzą, jak zmienił się świat po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Do przeciętnego wyborcy z pewnością dotarło to, że Komisja stawia Polsce warunek, że musi zlikwidować Izbę Dyscyplinarną. PiS Izbę Dyscyplinarną zlikwidował, lecz Komisji to nie wystarcza. Nie tylko radykalnie nastawienie wyborcy PiS spytają teraz: „Zaraz, ale czy Komisja gra fair wobec Polski?”
— podkreśla, dodając, że szczegóły zawarte w prezydenckim projekcie znają i rozumieją jedynie eksperci.
Może się okazać – nie mam na to dowodów w postaci sondaży, na razie to publicystyczna intuicja – że argumenty PiS trafią na podatny grunt i nie tylko wyborcy partii rządzącej uznają, że Komisja gra wobec Polski nie fair
— wskazuje Michał Szułdrzyński.
Rozczarowanie Polaków polityką Niemiec
Autor komentarza na łamach „Rz” podkreśla, że w naszym kraju bardzo powszechne jest rozczarowanie polityką Niemiec jeżeli chodzi o rosyjską agresję na Ukrainę.
Polacy pewnie nie bardzo wierzą Kaczyńskiemu, gdy mówi, że Niemcy chcą nam odebrać suwerenność – to kupi pewnie tylko radykalna część elektoratu. Ale pogląd, że rząd niemiecki zawiódł, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, że zawiódł, wierząc w możliwość pokojowego współistnienia z Rosją i uzależniając się od rosyjskich surowców, jest chyba dość powszechny we wszystkich grupach elektoratu. To sprawia, że siła moralna Niemiec jako nauczyciela europejskich zasad i solidarności uległa w Polsce znacznej erozji
— pisze, zastrzegając, że „z moralnego punktu widzenia antyniemiecką retorykę PiS należy ocenić bardzo krytycznie”.
Szułdrzyński wskazuje, że wypowiedzi prezesa PiS na temat Niemiec również mają szansę trafić na podatny grunt, co może jeszcze bardziej osłabić pozycję KE, dlatego też Bruksela powinna raz jeszcze przemyśleć decyzję co do KPO, gdyż karząc obecny rząd, może doprowadzić również do osłabienia w Polsce proeuropejskich nastrojów.
Publicysta zauważa, że brak środków z UE uderzy we wszystkich Polaków, nie tylko w rząd PiS czy jego wyborców.
I nie ma wcale pewności, że Unia narracyjnie wygra tę batalię w oczach zwykłych Polaków. Wręcz przeciwnie
— dodaje.
Zdaniem Michała Szułdrzyńskiego, to Bruksela ponosiłaby wówczas współodpowiedzialność za „geopolityczną katastrofę”, jaką byłoby odwrócenie się Polaków od Europy.
aja/rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/610179-pis-wygra-narracyjnie-spor-z-bruksela-o-kpo-ciekawa-teza