Prezydent Andrzej Duda wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w stosownym terminie; ta sprawa wymaga pewnej analizy, więc to jeszcze jakiś czas potrwa - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojciech Biedroń: Rechot „kasty” przy losowaniu w Sądzie Najwyższym to reakcja na strach i bezsilność. Nic już nie będzie „tak jak dawniej”
Losowanie w Sądzie Najwyższym
Kolegium Sądu Najwyższego wylosowało we wtorek 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Jeszcze tego samego dnia wyniki losowania zostały przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym nie narzuca prezydentowi żadnego terminu na wybór 11-osobowego składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa nie precyzuje ponadto, jakimi kryteriami prezydent powinien się przy tym wyborze kierować.
„W stosownym terminie”
Szrot powiedział PAP, że prezydent wypełni obowiązki nałożone na niego w ustawie o Sądzie Najwyższym „w stosownym terminie”.
Nie chcę pana prezydenta wiązać w jakikolwiek sposób, ta sprawa wymaga jeszcze pewnej analizy, pewnych ocen, opinii, więc to jeszcze jakiś czas potrwa
— dodał prezydencki minister.
Podkreślił przy tym, że zdaniem Andrzeja Dudy środki z Krajowego Planu Odbudowy powinny zostać uruchomione i trafić do Polski.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.
Kandydatami do orzekania w Izbie są: Andrzej Siuchniński, Marek Piertuszyński, Mariusz Łodko, Paweł Wojciechowski, Marek Siwek, Kamil Zaradkiewicz, Marek Dobrowolski, Marcin Krajewski, Grzegorz Misiurek, Maria Szczepaniec, Włodzimierz Wróbel, Adam Redzik, Dariusz Świecki, Krzysztof Staryk, Bohdan Bieniek, Dariusz Dończyk, Marcin Łochowski, Wiesław Kozielewicz, Marek Motuk, Leszek Bosek, Tomasz Demendecki, Tomasz Przesławski, Jerzy Grubba, Barbara Skoczkowska, Tomasz Artymiuk, Roman Trzaskowski, Paweł Księżak, Zbigniew Korzeniowski, Rafał Malarski, Ewa Stefańska, Paweł Kołodziejski, Paweł Grzegorczyk, Jacek Grela.
Wśród wylosowanych sędziów znajdują się zarówno ci, którzy zostali rekomendowani przez obecną KRS, jak również przez poprzednie składy Rady, a także osoby, które orzekały wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej.
Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/610081-kiedy-prezydent-wyznaczy-sedziow-do-orzekania-w-nowej-izbie