Redakcja portalu wPolityce.pl prezentuje 5 najciekawszych fragmentów z wywiadu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, udzielonego Michałowi Karnowskiemu. Całość rozmowy można przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.
CZYTAJ TEŻ:
1. Spotkania z wyborcami
Otóż na tych spotkaniach zdarzały się rzeczy kompromitujące naszych przeciwników. Nasyłane przez nich bojówki atakowały ludzi przychodzących na spotkania i wychodzących z nich, opluwały ich, obrażały. Nie wszędzie tak było, ale od pewnego momentu zaczęło się to powtarzać. Zdarzyło się też obrzucenie jadących samochodów. Wszystko to obnażyło, kim są nasi przeciwnicy, jakie metody polityczne stosują, jakiego używają języka i z jakich środowisk się wywodzą. Ujawnił się przestępczy i niesamowicie wulgarny charakter tych działań. Polacy to zobaczyli i to opozycję skompromitowało. Dlatego przystąpiła do tworzenia zasłony dymnej, próby przykrycia tego wstydu.
Spotkań było tyle, ile zaplanowaliśmy, wszystkie udane, ważne. Po przerwie wakacyjnej będą kolejne, wchodzimy w okres szeroko rozumianej kampanii wyborczej. Opozycji i jej bojówkom nie uda się zniechęcić nas do rozmów i spotkań z Polakami.
2. Kondycja PiS
Partia budzi się z tego covidowego snu. Widać, że reorganizacja struktury, ustanowienie 94 okręgów pokrywających się z okręgami senackimi (jeśli chodzi o miasta, z których wybiera się kilku senatorów – Łódź, Kraków, Warszawę i Wrocław – to każde z nich jest traktowane jako jeden okręg), było dobrym rozwiązaniem. Zdecydowaliśmy się też na danie szansy nowym ludziom, którzy nie pełnili dotąd funkcji kierowniczych. To już przynosi dobre efekty, było to celne posunięcie we właściwym czasie. Ale oczywiście z pełną oceną poczekamy na kampanię wyborczą i wybory, to jest najważniejszy test dla każdej partii. Dobrym pomysłem byli także pełnomocnicy sekretarza generalnego, którzy pozwalają nam się dobrze zorientować co do sytuacji w poszczególnych okręgach, aktywności poszczególnych osób. To ułatwi konstruowanie list wyborczych. Do tego jeszcze mamy opiekunów województw, przynajmniej część z nich bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki. Wszystko razem daje podstawy do optymizm.
3. Powrót Donalda Tuska
Wrócił z takim zamiarem, już w pierwszych wystąpieniach mówił o podziale na dobro i zło, twierdził, że wystarczy mocniej uderzać i do tego zachęcał. Teraz zdecydował się na skrajną już brutalizację, wręcz animalizację życia publicznego. Wpisuję to w pewną tradycję: nasi wrogowie zawsze chcieli Polski prymitywnej, wulgarnej, odrzucającej kulturę. To właśnie buduje Tusk na obce zamówienie.
4. Próby rozmontowania praworządności w Polsce
To jest ciężka choroba polskiego państwa. Tej chorobie trzeba zaradzić. Coraz bardziej jest oczywiste, że tu nie ma sensu zważać na Unię Europejską, bo ona i tak ma inny plan. Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. W tej sytuacji nie mamy powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń, które nie mają żadnych podstaw traktatowych, które nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie – są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję.
5. Zmiany w sądownictwie
W największym skrócie chodzi o reformę określaną jako projekt spłaszczenia struktury sądów autorstwa pani Anny Dalkowskiej, swego czasu wiceminister sprawiedliwości, która obecnie jest w Sądzie Najwyższym. Do tego projekt Pawła Kukiza dotyczący sędziów pokoju. W naszych warunkach konstytucyjnych to trudne do wprowadzenia, bo Trybunał Konstytucyjny jasno wyłożył, że mogą orzekać tylko zawodowi sędziowie. To oznacza, że wszystko musi iść przez Krajową Radę Sądownictwa, musi być powołanie przez prezydenta.
6. „No, koniec tego dobrego”
Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów. Nawet wyroków TSUE, który jasno stwierdził, że w przypadku sędziów powołanie przez prezydenta zamyka temat, nawet jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości. Sami to orzekli i nic to nie zmienia – pani von der Leyen wrzuca żądania możliwości podważania decyzji jednego sędziego przez drugiego. Tego nie możemy zaakceptować, bo to oznaczałoby całkowity chaos w polskim państwie. Może zresztą to właśnie jest celem tych trosk.
7. Unia pójdzie na wojnę na całego?
Gdybym wiedział, że dadzą nam te główne pieniądze, tobym miał inne podejście. Ale jestem przekonany, że chcąc Polskę złamać i zmusić do pełnej uległości wobec Niemiec, zablokują także te fundusze. Znajdą nowe preteksty. Weźmy tę komisję Parlamentu Europejskiego, która nagle do nas zjeżdża i szuka prawdy o praworządności w redakcji „Gazety Wyborczej”, a dowód na jej brak widzi w pozwach składanych przez obywateli czy instytucje wobec tej redakcji. Rozumiem, że dowodem na praworządność byłby zapisany w konstytucji immunitet obejmujący także cywilną odpowiedzialność deliktową Adama Michnika, jego środowiska i wszystkich ich dokonań.
8. Zmiany w rządzie?
Kilku na pewno, ale proszę nie żądać dzisiaj ode mnie nazwisk. Nie będzie zmiany premiera czy rządu, to w tej chwili z wielu względów niemożliwe. Ale wnioski musimy wyciągnąć. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko, według mnie ryzykownie daleko. Trzeba uznać tę prawdę i skupić się na zabezpieczeniu polskich obywateli.
9. Walka z inflacją
Stąd nasza taktyka walki z tym nieszczęściem opiera się z jednej strony na jej hamowaniu. Z drugiej zaś są obniżki podatków, energiczne działania na rynku energii, paliw, dostaw surowców, wakacje kredytowe, inna pomoc skierowana do grup najbardziej narażonych. Płace realne wciąż rosną szybciej od inflacji, ale mam świadomość, że to jest asymetryczne, niesprawiedliwe. W jednych inflacja uderza mniej, w innych bardziej. Robimy wszystko, by jak najszybciej została zbita i by jej dolegliwość dla obywateli zmniejszyć. Ale musimy pamiętać, że jej źródłami są pandemia i wojna, jest problemem na całym świecie.
10. Wsparcie dla Ukrainy
Nie żałuję. Polska pomoc była ważnym czynnikiem w powstrzymaniu Rosjan. Po pięciu miesiącach widać, że nie zrealizowali swoich celów. Jeżeli mówimy o zmianie biegu zdarzeń w tym sensie, żeby Ukraina zaczęła wygrywać, to może to spowodować tylko pomoc amerykańska.
Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.
wkt/Sieci
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/609747-top-10-cytatow-z-wywiadu-prezesa-pis-dla-tygodnika-sieci