19 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w sobotę rano Straż Graniczna. Kilka osób przepłynęło wpław rzekę Świsłocz.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak podała SG na Twitterze, wśród zatrzymanych w piątek cudzoziemców byli obywatele m.in. Iraku, Iranu i Egiptu.
Czterech obywateli Syrii przepłynęło wpław rzekę Świsłocz na odcinku Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach
— informuje SG.
Z danych służb wynika, że w sierpniu prób przedostania się przez polsko-białoruską granicę do Polski odnotowano już 153, a od początku roku ponad 7,1 tys.
Budowa zapory na granicy
Kończą się odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/609479-ilu-imigrantow-probowalo-przedostac-sie-do-polski-sg-podaje