Polska i Hiszpania mają wspólne stanowisko dotyczące gazu; Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania i Portugalia odrzuciły propozycję KE ws. gazu. „Nie zapytano nas o zdanie”; „Jesteśmy całkowicie przeciwni”
Polsko-hiszpańskie konsultacje rządowe
W środę w Warszawie rozpoczęły się polsko-hiszpańskie konsultacje rządowe z udziałem premierów Polski i Hiszpanii.
Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił, że nasze kraje mają wspólne stanowisko dotyczące gazu, co - jak zauważył - jest o tyle istotne, że kwestie te były ostatnio intensywnie dyskutowane.
Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, jest w tej lepszej sytuacji niż Polska, że ta zależność była też wcześniej dużo niższa
— podkreślił Morawiecki.
Wczoraj to dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dobre dla Europy porozumienie z Komisją Europejską w obszarze gazu, tak by narodowe interesy Polski i Hiszpanii nie ucierpiały. Zmieniliśmy pierwotną propozycję KE w taki sposób, by odpowiadała ona naszym oczekiwaniom
— podkreślił premier.
Jak mówił, „uznano specyfikę i odrębność Hiszpanii, ale uznano też w tym kontekście dobro Warszawy i naszą specyficzną sytuację, i to jest bardzo ważne”. Według Morawieckiego to pokazuje, jak współpraca polsko-hiszpańska zadziałała w praktyce.
Zbudowaliśmy odpowiednią masę krytyczną dla nowych rozwiązań, dużo lepszych rozwiązań, także dla nas
— ocenił.
Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.
Premier: Hiszpania jest ręka w rękę z nami we wszystkich tematach związanych z NATO
Morawiecki wyraził podczas środowej konferencji zadowolenie, że Hiszpania jest „ręka w rękę z nami we wszystkich tematach związanych z NATO, z bezpieczeństwem, z wzmocnieniem wschodniej flanki, wschodniej części NATO, która jest przecież jednocześnie wschodnią częścią UE”.
Nasze gwarancje bezpieczeństwa opieramy o zapisy traktatów, ale także o znakomite relacje między nami
— powiedział szef rządu.
Podziękował również premierowi Hiszpanii za rozmieszczenie hiszpańskich systemów obrony przeciwlotniczej na Łotwie. Jak ocenił, „to istotne wzmocnienie wschodniej flanki”.
Premier mówił również m.in. o tym, że
Polska na pewno rozumie wszystkie implikacje związane z, co tu dużo mówić, trudną, gorącą sytuacją w Północnej Afryce. Tak, jak wielokrotnie deklarowałem wcześniej, Pedro, na pewno nie zostawimy tu Hiszpanii samej sobie
— zwrócił się Morawiecki do hiszpańskiego premiera.
Sanchez: Zrobimy wszystko, by Europa nie była zakładnikiem Putina
Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - powiedział w środę w Warszawie premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła istniejącym zagrożeniom i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna - dodał.
W środę w Warszawie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje rządowe z udziałem premierów Polski i Hiszpanii. Póżniej odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza.
Mówiliśmy o porozumieniu energetycznym dotyczącym redukcji zużycia gazu w Europie. To jest dowód na jedność i solidarność, która musi przewodzić wszystkim naszym politykom w Europie
— powiedział premier Sanchez.
Poinformował, że rząd hiszpański miesiąc temu zatwierdził plan efektywności energetycznej dla całego kraju.
Pracujemy nad planem oszczędności energetycznej, który cieszy się wsparciem sektora prywatnego i wszystkich grup w naszym hiszpańskim parlamencie
— powiedział Sanchez.
Wkrótce zostanie on ogłoszony do wiadomości opinii publicznej
— dodał.
Zaznaczył, że „Hiszpania jest krajem solidarnym i odpowiedzialnym”.
Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina
— oświadczył Sanchez.
Powiedział, że Hiszpanii ma bardzo rozubudowaną i efektywną infrastrukturę dywersyfikacji i ma możliwość stania się hubem służącym dywersyfikacji eksportu gazu do krajów, które są dotknięte restrykcjami ze strony Putina.
Już rok temu była rozmowa na temat konieczności wzmocnienia reformy rynku energetycznego i nadaniu nowego impulsu energii ze źródeł odnawialnych
— dodał Sanchez.
Hiszpańskie firmy wezmą udział w budowie CPK?
Wyraził również nadzieję na udział hiszpańskich firm w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jesteśmy przekonany, że jesteśmy w stanie razem stawić czoła istniejącym zagrożeniom i nie dopuścić do osłabienia projektu europejskiego, a wręcz go wzmocnić i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna
— powiedział szef hiszpańskiego rządu.
Premier Sánchez stwierdził, że „Polska i Hiszpania mogą wspólnie zrobić bardzo wiele zarówno na szczeblu europejskim, jak i na szczeblu dwustronnym”.
Odnowa naszego traktatu o dwustronnej współpracy jest okazja do tego, aby kontynuować zacieśniania więzów przyjaźni i współpracy
— dodał.
„Robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność”
Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu; robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych.
W Warszawie, pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza, odbyły się w środę polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Po zakończeniu obrad podpisano memorandum o porozumieniu w dziedzinie obronności pomiędzy resortami obrony Polski i Hiszpanii, a także wspólną deklarację minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnika rządu RP ds. CPK.
Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu relacjonował, że podczas międzyrządowych konsultacji omówiono sprawy - jak ocenił Morawiecki - o fundamentalnym znaczeniu: kwestie związane z bezpieczeństwem, energetyką, inflacją.
Doskonale wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie
— mówił premier.
Zwracał uwagę, że inflacja dotyka zarówno Polskę, jak i Hiszpanię, a jej źródłem są wysokie ceny surowców i mają na nią wpływ działania wojenne.
Omawialiśmy to, jak Europa za pół roku, za rok, za dwa lata ma funkcjonować, jak ma wyglądać. Mamy globalne aspiracje jako UE i spinamy klamrą - Polska i Hiszpania - te aspiracje
— mówił Morawiecki.
Przekazał, że wśród tematów rozmów znalazła się także wojna na Ukrainie i jej wpływ na bieżącą sytuację w Europie.
Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, aby Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość. Polska robi wszystko, aby tak było, ale Madryt - mimo że 3 tys. kilometrów od Ukrainy oddalony - stanął na wysokości zadania. Ramię w ramię walczyliśmy o te europejskie wartości, o wolność, o prawo do życia, o demokrację, o niepodległość, o suwerenność
— wskazywał premier.
Nasze kraje piszą najnowszą historię kontynentu
— oświadczył Morawiecki, podkreślając wagę bieżących konsultacji między polskim i hiszpańskim rządem.
Życzyłbym sobie takiego zrozumienia w ramach całej UE, jakie widzę po stronie Hiszpanii dla wszystkich spraw, które się wiążą z tą wojną
— dodał.
Rzecznik rządu: Zbliżone stanowisko w wielu kluczowych obszarach
Od powitania szefa hiszpańskiego rządu Pedro Sancheza przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęły się w środowe południe polsko-hiszpańskie konsultacje rządowe.
Wśród tematów odbywających się pod przewodnictwem premierów Morawieckiego i Sancheza konsultacji, znajdą się: stosunki dwustronne, w tym kwestie gospodarcze, sprawy z zakresu bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz południowe sąsiedztwo UE. Szefowie obu rządów mają omówić też kluczowe tematy z bieżącej agendy Unii Europejskiej m.in.: bezpieczeństwo energetyczne i ceny energii, a także perspektywy w zakresie polityki rozszerzenia UE. W trakcie konsultacji premierzy przyjmą wspólną deklarację dotyczącą kierunków rozwoju polsko-hiszpańskiej współpracy.
Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, zwracał wcześniej uwagę, że Polska i Hiszpania prezentują zbliżone stanowisko w wielu kluczowych obszarach, m.in w kwestii oceny rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.
Podkreślają, że wspólnota euroatlantycka musi pozostać solidarna z Ukrainą. Oba kraje angażują się w organizowanie stosownej pomocy i inicjowanie procesu nakładania sankcji na Rosję
— dodał Müller.
Przypomniał jednocześnie, że w marcu i czerwcu tego roku premier Morawiecki złożył wizytę w Kijowie, natomiast w kwietniu stolicę Ukrainy odwiedził premier Sanchez.
Konsultacje międzyrządowe są najważniejszym formatem współpracy między Polską a Hiszpanią; odbywają się cyklicznie od 2003 r., a ostatnie miały miejsce 31 maja 2021 r. w Hiszpanii w Alcala de Henares.
Głównym celem rozmów jest umocnienie współpracy politycznej i gospodarczej Polski i Hiszpanii, konsultacja stanowisk w kwestiach bieżącej agendy europejskiej i wyznaczenie zadań i celów współpracy na następny okres
— zwrócił uwagę rzecznik polskiego rządu.
W środowych konsultacjach udział wezmą ministrowie obu krajów z obszaru spraw zagranicznych, obrony, gospodarki, transportu i infrastruktury oraz polityki społecznej i prorodzinnej.
Tegoroczna, 14. edycja konsultacji międzyrządowych przypada w 30. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy, regulującego stosunki polsko-hiszpańskie po transformacji ustrojowej. To wydarzenie nadaje stosunkom dwustronnym Polski i Hiszpanii uprzywilejowany charakter. Odzwierciedleniem tego jest regularny i dynamiczny dwustronny dialog polityczny na wszystkich szczeblach
— podkreślił Müller.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/608318-polska-i-hiszpania-zgodne-ws-gazuzrobimy-wszystkoaby