Wtorek to drugi dzień konsultacji polsko-litewskich nad Bałtykiem; sytuacja międzynarodowa jest trudna, ale w tym kontekście jeszcze wyraźniej widać wartość dobrych relacji, jedności, wspólnego planowania - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Na Helu od poniedziałku trwają dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy; ich tematem są m.in.: sytuacja na Ukrainie i Białorusi, polityka energetyczna i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.
Drugi dzień konsultacji polsko-litewskich nad Bałtykiem. Sytuacja międzynarodowa jest trudna ale w tym kontekście jeszcze wyraźniej widać wartość dobrych relacji, jedności, wspólnego planowania, koordynacji działań politycznych, wzajemnego zrozumienia potrzeb i interesów
— napisał we wtorek po południu na Twitterze Andrzej Duda.
Dwa dni niezwykle cennych rozmów z prezydentem Litwy @GitanasNauseda. Nasze kraje nie zmniejszą zaangażowania na Ukrainie, obaj planujemy kolejne podróże do Kijowa, nie będziemy też ulegać żadnym szantażom ze strony Rosji. Litwa i Polska zwiększą też współpracę wojskową
— podkreślił prezydent w kolejnym wpisie.
Co udało się ustalić podczas dwudniowych rozmów?
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, pytany przez PAP, co ustalili prezydenci, odpowiedział, że „podstawowe ustalenia tej wizyty to kalendarz wspierania Ukrainy, w tym kalendarz wizyt obu prezydentów oraz dalsze kroki na rzecz sankcji przeciwko Rosji”.
Oczywiście w szczegółach tych spraw z oczywistych względów bezpieczeństwa i dla zwiększenia ich skuteczności pozwolę sobie na razie zachować dyskrecję
— zastrzegł prezydencki minister.
Kumoch podkreślił, że „Polska i Litwa są bardzo bliskimi partnerami, którzy w sprawach bezpieczeństwa rozumieją się bez słów”.
Za prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy udało się też osiągnąć znaczny postęp w likwidacji niepotrzebnych sporów
— zaznaczył szef BPM.
Kumoch dodał, że wyrazem tego była m.in. podpisana przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę ustawa liberalizująca zapis polskich nazwisk.
Ustawa o pisowni nazwisk nielitewskich
Chodzi o obowiązującą na Litwie od początku maja ustawę o pisowni nazwisk nielitewskich, w tym polskich, w litewskich dokumentach tożsamości. Prezydent Nauseda, podpisując ustawę, wskazywał, że „Sejm podjął inicjatywę znalezienia trudnej równowagi między dwiema wartościami konstytucyjnymi – zachowaniem wyjątkowości języka państwowego (litewskiego – PAP) i praw człowieka, takich jak prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do swobodnego przemieszczania się oraz prawa osób należących do mniejszości narodowych do zapisywania swego nazwiska” w formie oryginalnej.
Zgodnie z obowiązującą wcześniej zasadą, imiona i nazwiska nielitewskie w dokumentach tożsamości wydawanych przez Litwę były zapisywane w formie litewskiej. Obecnie istnieje możliwość zapisania nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, czyli używanie łacińskich liter „w”, „q” i „x”, których nie ma w alfabecie litewskim.
Od kilkudziesięciu lat możliwości zapisywania nazwiska w formie oryginalnej w litewskich dokumentach tożsamości domagali się Polacy mieszkający na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wychodzą za mąż za obcokrajowców.
Rozmowa prezydentów w cztery oczy
Spotkanie prezydentów Polski i Litwy zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego. Rozmowy zaplanowano w formule w cztery oczy.
W poniedziałek prezydent Duda - odnosząc się do konsultacji - podkreślał, że „Polska i Litwa od początku wspierają Ukrainę i przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla”.
Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania
— zaznaczył wówczas.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/608172-spotkanie-prezydentow-polski-i-litwy-wazna-zapowiedz