Sejmowe głosowanie dot. ustawy o dodatku węglowym wywołało wiele emocji. Nie zabrakło ostrych słów z mównicy oraz wzajemnych zarzutów. Ostatecznie ustawa została przegłosowana. Sprawdziliśmy, jak głosowały poszczególne kluby i koła parlamentarne.
CZYTAJ TAKŻE: Sejm za ustawą o dodatku węglowym. 261 posłów głosowało „za”, poprawki opozycji zostały odrzucone. Co zrobi Senat?
Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.
Ustawa przewiduje wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
SPRAWDŹ jak głosowali poszczególni posłowie
Za ustawą o dodatku węglowym głosowało 261 posłów, przeciwko było 36, wstrzymało się 149.
Ustawę poparli wszyscy obecni posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Polskiej-PSL, Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Ponadto „za” opowiedziało się 5 przedstawicieli Lewicy, 1 Koalicji Obywatelskiej oraz 2 posłów niezależnych
Przeciw przyjęciu projektu ustawy o dodatku węglowym głosowali wszyscy przedstawiciele Konfederacji, Polski 2050 i Porozumienia, a także 9 posłów Koalicji Obywatelskiej i 4 Lewicy.
Od głosu wstrzymało się 110 posłów Koalicji Obywatelskiej, 34 Lewicy, 3 Polskiej Partii Socjalistycznej i 2 niezrzeszonych.
mm/PAP/sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/607661-tak-glosowali-poslowie-ws-ustawy-o-dodatku-weglowym
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.