Laureatem tegorocznej nagrody – statuetki Pan Cogito został dr Bohdan Urbankowski. Filozof, poeta i prozaik, znawca i teoretyk polskiego romantyzmu oraz twórca ruchu literackiego Nowego Romantyzmu. Przyznały ją Akademickie Kluby Obywatelskie im. Lecha Kaczyńskiego.
Jak podkreślono nagroda jest symboliczna, bo została przyznana w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego człowiekowi, który od wielu lat jest jej badaczem i kontynuatorem, wcześniej zaangażowanym w działalność opozycji niepodległościowej. W uznaniu faktu, że „dziedzictwo i słowa Mickiewicza, Słowackiego, Norwida są nie tylko części narodowego depozytu i uniwersalnego dziedzictwa ludzkości ale i źródłem autentycznej inspiracji”.
Wspominano moje młodzieńcze manifesty z czasów Nowego Romantyzmu Dotrzymałem słowa jako harcerz, ale nie wiedziałem, że dotrzymywanie słowa i realizowanie tych manifestów zajmie mi całe życie
— powiedział Bohdan Urbankowski.
Jak tłumaczył w wygłoszonej laudacji dr. Wiesław Ratajczak, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przewodniczący Kapituły poeta przez wszystkie lata podejmował najważniejsze problemy dla narodowej wspólnoty.
Nie schlebiasz, nie uspokajasz, nie usypiasz, lecz budzisz, prowokujesz, uzmysławiasz ciężar dziedzictwa i zobowiązań
— podkreślał Przewodniczący Kapituły.
Zwrócił uwagę, że w swojej twórczości Bohdan Urbankowski żywo nawiązywał do przeszłości w taki sposób, by postacie takie jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski, a także Zbigniew Herbert i św. Jan Paweł II byli wciąż uczestnikami współczesnych dążeń do niepodległości.
Jesteś jednym z najwierniejszych i najbardziej wiernych strażników „niewidzialnych arsenałów” i niestrudzonym tłumaczem narodowych testamentów. W Roku Romantyzmu Polskiego chcemy Cię uhonorować jako wybitnego znawcę tej tradycji i jej autentycznego kontynuatora
— podkreślał dr Ratajczak
Bohdan Urbankowski jest autorem m.in. znanej książki „Czerwona Msza” będącej panoramą i opisem próby budowy kultury sowieckiej w Polsce przy pomocy literatów, a więc twórców, którzy odgrywali rolę kapłanów, agentów i okupantów-ochotników. A także wielbicielem popularyzatorem idei Józefa Piłsudskiego, autorem monografii „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg”. Laureat jest przewodniczącym Rady Programowej Związku Piłsudczyków.
W ocenie dr Urbankowskiego polski romantyzm wywodzi się wprost z dziedzictwa polskiej kultury wyrosłej na glebie chrześcijaństwa i łacińskiego Zachodu, z kultury sarmatyzmu, by ostatecznie stać się narzędziem do walki o niepodległości. Stworzył najszerszą jej koncepcję, gdyż zawierała się w nim literatura, muzyka i malarstwo.
Polska kultura romantyczna jest kulturą zagrożenia wymuszoną przez wydarzenia polityczne tych czasów. To poetyka tyrtejska, a więc wzywająca do walki, ale i możliwości poświęcenia się, śmierci, tułaczki
— tłumaczył filozof zwracając uwagę, że szczytem poezji więziennej są „Dziady” Mickiewicza, a jej kontynuacją także „Mazur Kajdaniarski” Ludwika Waryńskiego, powstały podczas jego uwięzienia w Cytadeli Warszawskiej.
Dotychczas laureatami statuetki Pan Cogito byli Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Pietrzak, prof. Andrzej Nowak, Ernest Bryll. Jest przyznawana za szczególne, długotrwałe zasługi dla narodu i państwa polskiego, pomnażanie dorobku kulturowego Polaków, upowszechnianie polskiej kultury narodowej, afirmowanie i podtrzymywanie polskości, obronę godności narodowej, podtrzymywanie i utrwalanie polskiej tradycji narodowej.
Z kamerą na uroczystości była obecna telewizja wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/607581-bohdan-urbankowski-z-nagroda-statuetka-pana-cogito